Jde o celosvětový problém s narůstající frekvencí výskytu. Jenom v USA je nakaženo virem přes 30 milionů lidí.
První pomoc
Pokud pocítíte svědění a palčivost na rtu nebo na genitálu a zejména pokud již jste opary na těchto místech měli, nejlépe pomůže některá z volně prodejných mastí, která obsahuje virostatikum. Pokud se již vytvoří puchýřky, jsou tyto léky méně účinné a projevy je lépe vysušovat a chránit před bakteriální infekcí.
Sušení lze provést antiseptickým roztokem nebo pastou. Pozor, nejedná se o zubní pastu, ale pastu s ichtamolem, endiaronem nebo s některým jiným antiseptikem. Protože však většinou tyto prostředky doma běžně člověk nemá, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Při rozsáhlejším postižení vyhledejte lékaře a nezapomeňte, že čím dříve se nasadí vhodná léčba tím je výsledný efekt lepší. Pokud máte projevy oparu na těle nebo máte podezření na pásový opar vyhledejte lékaře určitě. Pokud se léčba nasadí včas, může zamezit výskytu nepříjemných postherpetických neuralgií ( bolestí, které přetrvávají i po zhojení kožních projevů).
Nikdy se nesnažte léčit sami opary, které jsou lokalizovány v blízkosti oka!
Puchýřky i každý vřídek na genitálu musí být vyšetřen dermatovenerologem!
Do žádných puchýřků na genitálu nepíchejte ani je nemačkejte. Puchýře oparu obsahují aktivní virus a jejich obsah je vysoce infekční.
Přidat nový komentář