Sítnice je světločivná vrstva, která vystýlá vnitřní stěnu oční koule. Má deset vrstev, ale nám postačí rozdělení na vrstvu s buňkami, které vnímají světlo, a na vrstvu pigmentovou.
Jak se odchlípení léčí?
V případě, že lékař stanoví diagnózu odchlípení sítnice, je pacient hospitalizován. Hospitalizace trvá několik dní. Je provedeno celkové předoperační vyšetření.
Jiná než operační léčba není účinná. Operace se provádí buď v narkóze nebo v místním umrtvení (po injekci anestetika za oko nebo vedle oka). Typ anestézie záleží na typu operace a předpokládaném rozsahu výkonu. Délka operace je přibližně půl až dvě hodiny.
Odchlípení sítnice se operuje dvěma základními operačními postupy:
Historicky starší postup se používá u méně rozsáhlých odchlípení sítnice. Jde o takzvaný kryochirurgický výkon (kryo – mražení). Při operaci se v místě trhliny provede zmražení tohoto místa a zvenku se přišije silikonová plomba, která vtlačuje místo s trhlinou mírně dovnitř oka. Jde o takzvanou zevní tamponádu. Místo se zjizví, tekutina se postupně vstřebá a sítnice se přiloží. Plomba se většinou ponechává trvale.
U rozsáhlejšího odchlípení sítnice je zapotřebí výkon, který se provádí uvnitř oka, vitrektomie. Operačními nástroji uvnitř oka se odstraní sklivec, sítnice se pomocí speciální tekutiny přiloží. Pomocí laserového ošetření se sítnice přihojí. Na závěr operace se oko vyplní rozpínavým plynem nebo silikonovým olejem, které sítnici přitlačují zevnitř. Jde o takzvanou vnitřní tamponádu.
Při tamponádě plynem a silikonovým olejem je zapotřebí po operaci dodržovat polohu hlavy, tak aby tamponáda přidržovala sítnici ve správné, přiložené, poloze. Tuto polohu určí lékař. Většinou je to poloha obličejem dolů. Tato poloha se musí dodržovat pečlivě hlavně v prvních dnech po operaci, než se sítnice přihojí.
Přidat nový komentář