Nosní polypy postihnou asi 4% z Vás, vyskytují se stejně často u mužů i žen. Obvykle jimi trpí více lidé starší.
U lékaře
Počítejte s tím, že se Vás lékař začne nejprve vyptávat. Některé otázky Vám budou připadat „k věci“, jiné možná „úplně mimo mísu“. Ale i informace, které podle Vás nemají s Vaším nosem nic společného mohou být pro posouzení Vašich obtíží velký význam.
Po počátečním „oťukávání“ Vám lékař prohlédne Váš nos. Protože nos připomíná tmavou dutinu, kde není žádné světlo, vezme si lékař na pomoc takzvané nosní zrcátko (které však vypadá spíše jako kleště). Toto Vám vloží do nosní dírky a mírně ho roztáhne, do nosu si posvítí. Nebojte se, je to pouze dívání se, a to nebolí.
Nejspíše si poté vezme na pomoc endoskop. To je vlastně tenká trubička, která se zavede do nosu. Tento přístroj sám svítí a zvětšuje obraz. Tak umožňuje lékaři řádně si prohlédnout celou nosní dutinu, tak, že se před ním žádny nosní polyp neschová. Někdy před endoskopickým vyšetřením lékař do nosu nastříká či vloží na vatových tampóncích roztok, který nos znecitliví a stáhne v nose četně se vyskytující cévky.
Lékař Vás může poprosit o dýchání nosem do trubičky přístroje, který dokáže změřit, o kolik je zhoršená nosní průchodnost. Někdy je vhodné provést z nosu výtěr tenkou štětičkou a zjistit tak, zda není Váš nos sídlem nějaké škodlivé bakterie.
Nosní dutina je, jak z názvu vyplývá, dutinou, do které je obtížně vidět. Často (před operací vždy) je nutné zjistit rozsah postižení nosu pomocí rentgenového vyšetření. Používá se vyšetření počítačovou tomografií (CT). Pamatujte, že při tomto vyšetření po Vás bude laborantka chtít, abyste měli co nejvíce zakloněnou hlavu.
Na základě výsledků proběhlých vyšetření stanoví lékař, co budete proti polypům podnikat. Prvním krokem bývá používání nosního spreje, většinou jednou denně, při větším postižení dvakrát denně. Sprej obsahuje kortikoidy, které dokáží některé polypy zcela odstranit, někdy se jim podaří pouze další růst polypů zabrzdit. Tento sprej budete užívat alespoň jeden, lépe dva měsíce. Potom si zajdete za lékařem, aby zhodnotil, jak úspěšná léčba byla.
Lékař si znovu prohlédne Váš nos endoskopem. Jestliže zjistí, že polypy ustoupily, doporučí Vám další užívání kortikoidů ve spreji, který můžete stříkat do nosu neomezeně dlouho. Můžete se i domluvit na tom, že lékaře navštívíte s odstupem několika měsíců, kdy Vás zkontroluje, a do té doby nebudete užívat žádné léky.
Když nebude lékař spokojen s účinkem dosavadní léčby, může Vám doporučit krátkodobé (asi týden) užívání kortikoidů ve formě tabletek.
A co dělat, když dosavadní konzervativní léčba nepřinesla žádnou úlevu Vašim obtížím? Pak již nezbývá, než se nachystat k několikadennímu pobytu v nemocnici a podstoupit chirurgické odstranění polypů. Při operaci budete uspáni, lékař Vám endoskopicky, tedy nosem – bez jizvy na obličeji, odstraní polypy. Zákrok není bolestivý. Nepříjemné však je, že po operaci máte ucpaný nos obvazem. Ten se za několik dní odstraní.
Po operaci je třeba dodržet asi dva týdny fyzický klid, aby rána v nose nezačala krvácet. Určitě si budete opět stříkat do nosu sprej s kortikoidy. Na dohojení je výborná Vincentka, také ve spreji.
Přidat nový komentář