Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.
Další kožní nádory
Bazaliom
Bazaliom (syn. bazocelulární karcinom) řadíme mezi zhoubné nádory, ale kvůli tomu, že prakticky nemetastazuje, bývá podceňován. Na straně druhé je ale tak častý, že už je skoro považován za fázi stárnutí kůže. Je tedy málo pravděpodobné, že se mu vyhnete, pokud se dožijete vyššího věku.
Bazaliom nebo také bazocelulární karcinom ve své první fázi vypadá poměrně nenápadně a ze všeho nejvíc připomíná malý uzlík, hrbol nebo ostře ohraničené ložisko červenohnědé barvy se šupinami a krustami s často navalitými okraji.
Druhů bazaliomu je více a rozdělují se podle jejich vzhledu, biologického chování a mikroskopického obrazu (superficiální, nodulární atd.). Typ určuje míru rizika a správnou léčbu.
„Ve většině případů se vyskytuje na kůži hlavy a krku. Hlavním a nejdůležitějším faktorem podílejícím se na vzniku bazaliomu je intenzita slunečního záření a celková doba expozice kůže UV záření. Více citliví jsou lidé se světlou kůží, světlými vlasy, kteří se na slunci snadno spálí,“ popisuje MUDr. Ivana Krajsová, MBA, primářka Dermatovenerologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK.
Nejúčinnější léčbou bazaliomu je chirurgická excize (odstranění). Dále léčebně přichází v úvahu kryodestrukce, radioterapie či ošetření laserem. Prevence je stejná jako u melanomu.
Spinaliom
Spinaliom (syn. spinocelulární, squamozní karcinom) je nádor, který je podstatně méně častý než bazaliom. Udává se, že na 3–4 bazaliomy se vyskytuje 1 spinaliom. Tento nádor má schopnost metastatického šíření. Vzniká ve zdravé kůži, nebo v kožním terénu sekundárně změněném (např. v jizvách, vředech, oblastech píštělí). „Postihuje o něco častěji muže, bývá častější u lidí se světlou kůží, která má určité známky poškození UV zářením,“ upřesňuje MUDr. Ivana Krajsová, MBA, primářka Dermatovenerologické kliniky VFN v Praze a 1. LF UK. Začíná jako tuhý, postupně se zvětšující uzel barvy kůže nebo načervenalé barvy, často postihuje hřbety rukou, předloktí, obličej a šíji. Základní léčbou je chirurgické odstranění celého nádoru. Další možností je radioterapie.