Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Nenechávejte své děti projíst se k nemocem dospělých

( Renata Vyšínová | přečteno: 24226x )

Problémy se srdcem, cukrovka, hemoroidy, bolesti žlučníku, ale i ekzémy, vyrážky a strie. K takovým zdravotním komplikacím se bohužel stále častěji „projídají“ děti. To všechno za aktivní asistence svých rodičů a celé rodiny.

shutterstock.com

Pomoc hledejte u lékaře

Včasná změna jídelníčku, pravidelnost v jídle a zařazení aktivního pohybu do denních činností dítěte je nejlepší prevencí všech zdravotních i psychických komplikací spojených s nadváhou a obezitou. Váhu dítěte sleduje během pravidelných preventivních prohlídek pediatr. Podle odborníků se však tělesná hmotnost může zvýšit za velmi krátkou dobu, v mezidobí předepsaných preventivních prohlídek, proto je důležitá součinnost a průběžná spolupráce rodičů. Vhodným pomocníkem při včasném odhalení odchylek jim mohou být tzv. percentilové grafy.

Při jakýchkoliv pochybnostech by se měl rodič obrátit na pediatra nebo dětského obezitologa. Ten provede potřebná vyšetření, na jejichž základě stanoví, zda se skutečně jedná o běžný přírůstek na váze, nadváhu či obezitu. Lékař může doporučit změny v životním stylu dítěte, případně navrhnout ambulantní léčbu. Je však nezbytné, aby se do procesu snižování váhy zapojila celá rodina. Pokud totiž nedojde ke změně v jídelníčku a životním stylu také u nejbližších příbuzných, existuje velká pravděpodobnost, že ani dítěti se nepodaří dlouhodobě váhu snížit. Bohužel si rodiče mnohdy nebezpečnost obezity uvědomí až ve chvíli, kdy začnou mít děti zdravotní obtíže.

Někdy pomůže jen léčebna

U dětí či mladých lidí, kteří se potýkají s obezitou, může lékař doporučit terapii v dětské léčebně zaměřené na léčbu obezity. Hlavním cílem čtyřtýdenního pobytu v lázeňské léčebně je především odstranění původních nevhodných stravovacích a pohybových stereotypů a nastavení zásadní změny životního stylu, kterou si děti odnášejí zpět do svých rodin.

Výhodou léčebného programu ve specializovaném zařízení je neustálá pomoc specialistů na dětskou obezitu z řad dietologů, fyzioterapeutů, psychologů a odborných zdravotních sester. Ti pomáhají dětem překlenout krizové období, charakterizované ztrátou motivace pro snížení váhy. „Velkým bonusem je pro děti to, že se ocitnou v kolektivu, do kterého zapadnou. Najednou si mohou užít pocit, že se neliší a čerpat od ostatních sílu vydržet,“ popisuje zkušenosti MUDr. Kosová.  

kapitola
Diskuse k článku
Tamara

Dobrý den, bohužel patříme mezi rodiče, kteří jen pozorovali, jak jejich dítě tloustne. Syn je jedináček, zůstala jsem s ním sama a chodím na směny, takže od zhruba osmi let jsem neměla vždy dohled nad tím, co a kdy večer jí. Protože bydlíme v domě s mými rodiči, stávalo se běžné, že snědl to, co jsem mu připravila k večeři a ještě šel na jednu k babičce. Za dva roky přibral až na 86 kilo. Hubnutí bylo pak hrozně náročné na psychiku jeho i naší. Dnes váží 69 kilogramů, ale je pravda t o, co naznačuje paní doktorka, že jsme museli začít hubnout všichni. Trvalo nám to ale skoro rok, než jsme se to naučili a zvykli si na zdravější jídlo a dost pohybu. Hodně nám pomohla jeho paní doktorka, chodili jsme k ní každý týden na převážení a moc nás povzbuzovala a radila co udělat. Už bych to nikdy nechtěla opakovat, zažít ty nervy, takže držím palce všem rodičům, kteří s tím právě teď bojují.

Lada

ano je to vina rodičů i prarodičů,jsem dnes babičkou- své děti jsem naučila od mala jíst uplně všechno- žádné kupované dětské přesnídávky,žádné kašičky a polévky,vařila jsem vše doma ,takže zelenina pro ně nebylo nic nového chuťově,zvykli si a dodnes jedí všechno,to samé praktikuji u vnučky,místo sušenek a koblih jsou normální snídaně a svačinky- chléb s máslem,sýrem ,nahoru dám papriku,rajče- no prostě co je,jablíčko,je i 2x denně,různé saláty z mrkve jablek- místo bonbonů- je v tom i cukr,občas být musí také. Zásadně nepijeme limonády a hlavně tu šílenou colu a cocakolu,maso jakékoliv. Hlavně se ale hýbeme- nesedíme a nejsme přilepení na obrazovkách nebo monitoru.Jsme všichni štíhlí - mě je 53 a vážím 54 kilo-167 výška což jde. Měla jsem také povolání a času nedostatek,ale zvládla jsem si připravit i v deset -jedenáct večer papání na ráno a dětem svačinky,dnes se vše kupuje a je v tom tolik nezdravých látek,že děcka jen kynou a sedí u PC nebo u pohádek,my jsme se nabaštili a vymajzli ven :-)) a čokoláda byla a je také- ale jako odměna,že se držíme :-)))ono toho je více ,ale to by bylo na román :-)) jen dodám jsem ze 6 dětí- všichni jsou kulatí,takže v rodu to máme i muž,ale my jíme jinak -po staru a jsme štíhlí- takže to asi bude opravdu v tom co jíme :-))naše tělo ví ,že dostane vše a nic si na tuky neukládá na zlé časy - jen se nesmí přejídat :-))))


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 166 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Mléko - ano či ne?

Mléko a mléčné výrobky patří mezi základní potraviny nezbytné pro kvalitní výživu člověka všech věkových kategorií. Mléko je potravina, nikoliv nápoj, a jako potravinu je třeba ho podávat. Mléko nemůže nahradit pití nápojů, protože má syticí účinek a nedá organismu dostatek tekutin, člověk se mlékem dřív nasytí než napije. To neplatí pro mateřské mléko a kojení.

Jak se vyznat ve značení potravin číslem E - 2.část

Podívejme se ale na druhou funkci kódu čísel E a to funkci informační. Potravinová legislativa ukládá výrobcům také povinnost informovat své spotřebitele, jaké suroviny byly pro ten který výrobek použity...

Kyselina eikosapentaenová (EPA)

Tuto zajímavou látku s blahodárnými účinky na lidský organismus nalezneme přirozeně v rybím oleji. V těle dokáže pozitivně ovlivnit mnohé funkce.

Existují nezdravé potraviny?

Doporučení "jezte zdravě" se na nás valí ze všech stran. Ale jak jak vypadají nezdravé potraviny?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce