Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Nenechávejte své děti projíst se k nemocem dospělých

( Renata Vyšínová | přečteno: 24269x )

Problémy se srdcem, cukrovka, hemoroidy, bolesti žlučníku, ale i ekzémy, vyrážky a strie. K takovým zdravotním komplikacím se bohužel stále častěji „projídají“ děti. To všechno za aktivní asistence svých rodičů a celé rodiny.

shutterstock.com

Malých tlouštíků stále přibývá – podle statistik je obézních dvacet až třicet procent dětí. Přibližně dvě třetiny z nich se kilogramů navíc nezbaví ani v dospělosti, u mnohých se objevují více či méně závažné zdravotní obtíže. „Nadváha a obezita neznamená pro děti a mladé lidi pouze estetický problém. Je spojena s celou řadou zdravotních komplikací, například kardiovaskulárních, metabolických, endokrinních, zažívacích, ortopedických nebo dermatologických. V neposlední řadě se děti kvůli své váze potýkají s vyčleněním z kolektivu a mohou u nich propuknout i vážnější psychické potíže,“ vysvětluje MUDr. Blanka Kosová, vedoucí lékařka dětské Léčebny Dr. L. Filipa v Poděbradech.

Spousta důvodů pro to, aby se rodina i dítě naučilo správné životosprávě – někdy je k tomu ale zapotřebí dítěti „naordinovat“ pobyt v léčebně zaměřené na léčbu obezity. „Získávají u nás potřebné pohybové i stravovací návyky. Naučíme je jak zdravě hubnout, jak se zbavit špatných návyků, které si přinášejí z rodiny,“ říká MUDr. Blanka Kosová.

Důvodů, proč by se děti měly nadbytečných kilogramů včas zbavit, těch je spousta. Stačí se podívat na přehled zdravotních rizik, které obezita přináší. U některých z nich není na první pohled zřejmá souvislost s váhou dítěte - např. gynekologické potíže u dívek, ploché nohy nebo častější ekzémy a vyrážky, přesto by jim rodiče měli věnovat dostatečnou pozornost a případně se včas obrátit na pediatra.

Čtěte také: Ohrožují kila navíc vaše zdraví?

Vliv nadváhy na páteř a klouby dětí

„Obézní děti častěji padají, jsou neobratné a pomalejší. Na vině je změna těžistě, kterou nadváha způsobuje. Vidíme to i na „našich“ dětech – drobná poranění a modřiny řešíme poměrně často,“ říká MUDr. Kosová. Obezita způsobuje nesprávné držení těla, děti mohou trápit bolesti nosných kloubů, především kolen a kyčlí. Více se také potýkají s bolestmi zad způsobenými oslabeným svalovým korzetem. Ochabnutí svalů může vést až k vychýlení páteře.

Trávicí a zažívací potíže

Nadměrný příjem potravy zatěžuje mladý trávicí systém. Některé z dětí si často stěžují například na pálení žáhy nebo bolesti břicha při plynatosti a zácpě. U starších z nich může při nedostatku pohybu a sedavém životním stylu dojít i ke vzniku hemeroidů. Obézní děti se také mohou potýkat s jaterními a žlučníkovými komplikacemi, které souvisejí především s jejich nevhodnou stravou. „Konzumace velkého množství masných výrobků u nich zvyšuje hladinu kyseliny močové, jejíž soli se ukládají v kloubech a mohou později způsobit dnu,“ vysvětluje MUDr. Blanka Kosová.

Srdeční choroby

Nadváha a obezita postihují i srdečně cévní systém. Zvýšená hladina krevních tuků, především cholesterolu, způsobuje ucpávání cév v srdci, mozku nebo končetinách. Častěji se objevují také problémy s vysokým krevním tlakem. U dětí se rozvíjí tzv. metabolický syndrom, mnohdy i diabetes mellitus a další nemoci, které dříve bývaly typické pro jejich rodiče a prarodiče.

Problémy s pokožkou

Málo známou komplikací nadváhy a obezity bývají kožní potíže. Některé děti kvůli své váze častěji trpí ekzémy nebo různými vyrážkami, jež jsou způsobeny zvýšeným pocením a obtížným udržováním čistoty v kožních záhybech. „Velké množství tuku v břišních partiích znesnadňuje dostatečnou péči o kůži na nohou a chodidlech,“ vysvětluje MUDr. Blanka Kosová. Při rychlém zvýšení váhy nemusí mladá pokožka dostatečně elasticky reagovat a v hlubších vrstvách kůže mohou vznikat tzv. strie, se kterými se jinak setkávají především ženy během těhotenství.

Spánek a dýchací potíže

Nadváha a obezita ovlivňují i kvalitu spánku. Ojediněle se malí pacienti musí vyrovnávat i s tzv. syndromem spánkové obstrukční apnoe, kdy dochází ke krátkým nepravidelným zástavám dechu. „Tuk nahromaděný v oblasti krku může zamezit plynulému průchodu vzduchu do plic a způsobit tak ztížené dýchání až dušnost,“ objasňuje MUDr. Blanka Kosová. Nahromaděný oxid uhličitý navíc bývá příčinou spavosti během dne.

Hormonální změny

Především dívky mohou trpět tzv. hirsutismem, jež se projevuje například nadměrným ochlupením v obličeji. Nadváha i obezita bývají častou příčinou nepravidelného menstruačního cyklu nebo jeho vymizení. U chlapců zaznamenáváme tzv. gynekomastii, při které zduří prsní žlázy. U obou pohlaví pak může být vyšší váha příčinou dřívějšího nástupu puberty ve srovnání s jejich štíhlejšími vrstevníky.

Organismus obézních dětí nemusí díky metabolické zátěži správným způsobem tvořit inzulín a reagovat na něj. I ve velmi nízkém věku tak u nich může propuknout diabetes 2. typu.

Psychické obtíže

Obezita a nadváha také nepříznivě ovlivňují psychiku. „Děti a mládež mohou kvůli své nadváze trpět nízkým sebevědomím a později se potýkat i s depresemi. Často se také stávají terčem šikany v kolektivu,“ dodává MUDr. Blanka Kosová. Výsledkem špatného psychického stavu může být zhoršení školního prospěch, vyčlenění z kolektivu a obvyklých zábav. Ve snaze zhubnout může propuknout i některá z poruch příjmu potravy, například bulimie. Na druhou stranu mohou propadnout nočnímu přejídání.

kapitola
Diskuse k článku
Tamara

Dobrý den, bohužel patříme mezi rodiče, kteří jen pozorovali, jak jejich dítě tloustne. Syn je jedináček, zůstala jsem s ním sama a chodím na směny, takže od zhruba osmi let jsem neměla vždy dohled nad tím, co a kdy večer jí. Protože bydlíme v domě s mými rodiči, stávalo se běžné, že snědl to, co jsem mu připravila k večeři a ještě šel na jednu k babičce. Za dva roky přibral až na 86 kilo. Hubnutí bylo pak hrozně náročné na psychiku jeho i naší. Dnes váží 69 kilogramů, ale je pravda t o, co naznačuje paní doktorka, že jsme museli začít hubnout všichni. Trvalo nám to ale skoro rok, než jsme se to naučili a zvykli si na zdravější jídlo a dost pohybu. Hodně nám pomohla jeho paní doktorka, chodili jsme k ní každý týden na převážení a moc nás povzbuzovala a radila co udělat. Už bych to nikdy nechtěla opakovat, zažít ty nervy, takže držím palce všem rodičům, kteří s tím právě teď bojují.

Lada

ano je to vina rodičů i prarodičů,jsem dnes babičkou- své děti jsem naučila od mala jíst uplně všechno- žádné kupované dětské přesnídávky,žádné kašičky a polévky,vařila jsem vše doma ,takže zelenina pro ně nebylo nic nového chuťově,zvykli si a dodnes jedí všechno,to samé praktikuji u vnučky,místo sušenek a koblih jsou normální snídaně a svačinky- chléb s máslem,sýrem ,nahoru dám papriku,rajče- no prostě co je,jablíčko,je i 2x denně,různé saláty z mrkve jablek- místo bonbonů- je v tom i cukr,občas být musí také. Zásadně nepijeme limonády a hlavně tu šílenou colu a cocakolu,maso jakékoliv. Hlavně se ale hýbeme- nesedíme a nejsme přilepení na obrazovkách nebo monitoru.Jsme všichni štíhlí - mě je 53 a vážím 54 kilo-167 výška což jde. Měla jsem také povolání a času nedostatek,ale zvládla jsem si připravit i v deset -jedenáct večer papání na ráno a dětem svačinky,dnes se vše kupuje a je v tom tolik nezdravých látek,že děcka jen kynou a sedí u PC nebo u pohádek,my jsme se nabaštili a vymajzli ven :-)) a čokoláda byla a je také- ale jako odměna,že se držíme :-)))ono toho je více ,ale to by bylo na román :-)) jen dodám jsem ze 6 dětí- všichni jsou kulatí,takže v rodu to máme i muž,ale my jíme jinak -po staru a jsme štíhlí- takže to asi bude opravdu v tom co jíme :-))naše tělo ví ,že dostane vše a nic si na tuky neukládá na zlé časy - jen se nesmí přejídat :-))))


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

75%
25%
Zatím hlasovalo 4 lidí

Mohlo by vás zajímat

Mléko - ano či ne?

Mléko a mléčné výrobky patří mezi základní potraviny nezbytné pro kvalitní výživu člověka všech věkových kategorií. Mléko je potravina, nikoliv nápoj, a jako potravinu je třeba ho podávat. Mléko nemůže nahradit pití nápojů, protože má syticí účinek a nedá organismu dostatek tekutin, člověk se mlékem dřív nasytí než napije. To neplatí pro mateřské mléko a kojení.

Kyselina alfa-linolenová (ALA)

Látku zvanou kyselina alfa-linolenová (ALA) najdeme už v mateřském mléce. Po celý život ji člověk musí přijímat v dostatečném množství z potravy.

Kyselina eikosapentaenová (EPA)

Tuto zajímavou látku s blahodárnými účinky na lidský organismus nalezneme přirozeně v rybím oleji. V těle dokáže pozitivně ovlivnit mnohé funkce.

LDL-aferéza

LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce