Daň z cigaret neplatíme pouze státu. Kdo na náš rozmar doplácí nejvíce není ani tak naše kapsa jako spíše zdraví.
Další nemoci plic
Bronchitida
Bronchitida - tedy zánět průdušek - může být akutní nebo chronická. Obě tyto nemoci mají zcela odlišnou příčinu, průběh a léčbu. Zatímco akutní bronchitida je nárazová záležitost, která odezní během dvou týdnů, chronická bronchitida je dlouhodobý problém a bývá považována za banální kuřácký kašel.
Čtěte více …
Zápal plic
Těžko můžeme posoudit, která zbraň měla pro lidstvo v celé jeho historii největší význam. Jedním z kandidátů by byl určitě penicilin, objevený roku 1928. Když Alexandr Fleming zjistil, že houba rodu Penicillium vytváří látku zabíjející bakterie, dal lékařům do rukou dosud nejúčinnější zbraň proti bakteriálním infekcím.
Čtěte více …
Rakovina plic
Daň z cigaret neplatíme pouze státu. Kdo na náš rozmar doplácí nejvíce není ani tak naše kapsa jako spíše zdraví. Ve výčtu a závažnosti způsobených nemocí předstihuje tabák i alkohol a jiné lehké i tvrdší drogy. Nejzávažnějším a díky reklamě i nejznámějším onemocněním způsobených kouřením rakovina plic.
Čtěte více …
Astma bronchiale
Astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění průdušek, pro které je typické, že po různých vyvolávajících podnětech dochází k záchvatům dušnosti nebo kašle na podkladě zúžení dýchacích cest. Jedná se o nejčastější chronické onemocnění dětského věku a jeho výskyt v populaci stoupá.
Čtěte více …
SARS - Severe Acute Respiratory Syndrome
Kdyby v roce 1918 existovalo hlášení přenosných nemocí WHO, bylo by nahlášeno "těžké, náhle vzniklé onemocnění dýchacích cest", tedy něco jako dnešní SARS. Toto onemocnění se bleskově rozšířilo po celém světě jako pandemie. Během roku 1918 – 1919 onemocněly stamiliony lidí a na 21 milion lidí zemřel.
Čtěte více …
Přidat nový komentář