Tělo produkuje celou řadu různých typů buněk. Normální zdravé buňky rostou a dělí se na nové podle potřeb organismu, a tento proces udržuje tělo zdravé.
Jaké jsou příznaky zhoubného nádoru kůže?
Nejčastějším varovným signálem nádorů kůže jsou změny na pokožce (ve velikosti, barvě, struktuře aj.), které se nehojí, eventuálně svědí, mokvají až krvácejí. Jednotlivé nádory kůže se však projevují různými způsoby (viz kapitola Co je zhoubný nádor kůže). Většina nádorů se projevuje v místech pokožky, vystavené slunečnímu záření (obličej, krk, ruce, paže), riziková jsou též místa vystavená mechanickému dráždění (např. oblečením). Obecně platí, že za podezřelé je nutno považovat pigmentová znaménka větší než 6mm, s nepravidelnostmi okrajů a/nebo zbarvení.
Nejnebezpečnější nádor kůže, melanom, může vzniknout z pigmentového znaménka, ale i v neporušené kůži. Obvykle bývá tmavě zbarven, vzácněji se však vyskytují i bezbarvé formy. Vyskytuje se ve dvou hlavních formách: jako plochý nádor, nebo vystupující. Obě tyto formy mohou být samostatné, většinou však začíná jako plochá varianta, která časem vytvoří vystupující nádor. Zachycení pokud možno ploché formy je zvláště důležité, neboť u těchto je léčba nejúčinnější.
U melanomu obzvláště výrazně platí pravidlo, že včasný záchyt znamená lepší prognózu, při velmi včasném odstranění je pravděpodobnost dalšího růstu prakticky nulová. Navíc, vzhledem k tomu, že kůže je vyšetření dobře přístupná, a pigmentová znaménka jsou poměrně nápadná, je pozdní diagnóza ve většině případů zbytečná.
Pro vyslovení podezření na maligní melanom platí tato hlavní pravidla:
- asymetrie
- velikost obvykle nad 6mm
- nepravidelnost okrajů
- nepravidelnost zbarvení
komerční sdělení
Přidat nový komentář