K nádorům hlavy a krku řadíme nádorová onemocnění, která se vyskytují v oblasti nosu a přilehlých nosních dutin, dutiny ústní včetně mandlí a slinných žláz, dále v oblasti hltanu a hrtanu (nepatří sem tedy nádory mozku).
Jak se nádory hlavy a krku léčí?
Po určení histologické diagnózy a stanovení rozsahu onemocnění lékaři stanoví plán léčby. Tento léčebný plán závisí na mnoha faktorech: lokalizaci nádoru, jeho velikosti, histologickém typu, stadiu - rozsahu onemocnění. V úvahu lékaři berou také celkový zdravotní stav a věk nemocného. Léčba u většiny nemocných zahrnuje operaci a ozařování. Někteří pacienti také dostávají chemoterapii (léčbu protinádorovými léky). Důležité je kvalitní ošetření chrupu před zahájením onkologické léčby.
Operace (ve většině případů probíhá na ušním, nosním, krčním nebo zubním oddělení) znamená odstranění nádoru a většinou také krčních mízních uzlin. Podle rozsahu onemocnění může být operace i rozsáhlá (s odstraněním svaloviny a měkkých tkání na krku).
Ozařováníje podobně jako operace místním typem léčby (léčba, která je určena na zvládnutí nádoru v místě jeho uložení, eventuálně i mízních uzlin v jeho okolí). U některých nemocných s rozsáhlejším nádorovým postižením je třeba kombinovat obě tyto metody (operaci a ozařování). Na ozařování je potřeba přijít každý pracovní den, léčba tedy probíhá 5 dnů v týdnu a trvá 5-7 týdnů. Dávka záření je tedy rozdělena do mnoha malých dávek.
Chemoterapie znamená léčbu protinádorovými léky, které jsou podávány formou infuzí nebo injekcí do žíly. Tato léčba je určena pro pokročilejší nádorová onemocnění hlavy a krku a můžeme ji kombinovat jak s ozařováním, tak s operační léčbou.
Přidat nový komentář