Cílem léčby bércových vředů je odstranit příčiny, které toto onemocnění vyvolaly, což je ve většině případů velmi obtížné. Kompenzaci přidružených chorob a celkovou léčbu rozhodně přenechejte svému ošetřujícímu lékaři.
Druhy varixů
Nejčastěji se jako křečové žíly označují kmenové varixy. Jsou to ty známé promodralé provazce a uzly, které vystupují na povrch. Tyto varixy jsou zdravotním rizikem, neboť je často provážejí další komplikaceme v podobě krvácení, zánětů, trombóz a žilní nedostatečnosti.
Jiným typem jsou varixy, které se vyskytují na vnitřní straně kotníku. Vypadají jako metličky a mají nafialovělou barvu.
Jiné příznaky má chronická žilní nedostatečnost. Obtíže se pohybují na škále od bolestí v nohou, otoků, pálení, mravenčení až po křeče, typický je jejich sezónní výskyt (zejména přicházejí v letním období), u žen v období menstruace. V pokročilých stadiích se změny projeví i na kůži v podobě zvýšené tvorby pih, suché kůže, která se odlupuje, až k ekzému. Příčinou těchto obtíží je zvýšený tlak v žilním řečišti, který se přenáší do těch nejmenších kapilár. To vede k nedostatečnému okysličování a výživě tkáně.