Jak se varixů zbavit
Léčba varixů je individuální, závisí na konkrétních potížích, věku pacienta, eventuálních dalších onemocněních a jiných okolnostech.
Cílem chirurgické léčby je kompletní odstranění změněných žil. S rozvojem operačních technik jde o výkon za krátkodobé hospitalizace, ale lze ho provádět i ambulantně. Základní klasickou technikou je „vytržení“ celé postižené žíly.
Ambulantně prováděná sklerotizace je alternativou k chirurgické léčbě, především u méně rozsáhlých varixů. Přímo do žíly se při ní vpíchnou látky, které poškodí žilní stěny, způsobí místní zánětlivou reakci a tím pádem dopomohou k vazivovému uzávěru žíly.
Další chirurgickou technikou k odstranění menších varixů mimo hlavní kmen je miniinvazivní operace - tzv. flebektomie, při které lékař odstraní křečové žíly z malých kosmetických ran.
V poslední době je populární tzv. endovaskulární léčba pomocí radiofrekvenční ablace nebo pomocí laseru. Do postižené žíly zavede lékař malým vpichem speciální katétr a pod kontrolou ultrazvuku pak projede celou délkou žíly, kterou je nutné odstranit. Speciální zařízení, umístěné na konci katetru, uzavře hlavní žílu způsobující varixy. Samotné křečové žíly lze následně z těla vyjmout nebo je nechat postupně vstřebat. Výkon se většinou provádí jen v místním znecitlivění. Výhodou je, že jde jen o výkon ambulantní, trvá do 60 minut a nezůstávají po něm jizvy. Protože není hrazen pojišťovnou, musí ho zaplatit pacient. Radiofrekvenční ablace přijde zhruba na 17 tisíc, laserová varianta kolem dvanácti. Ceny jsou jen orientační, záleží na rozsahu, připočíst musíte nutná vyšetření a podobné náklady navíc.
Po každém i mininvazivním výkonu je nezbytné nosit po určitou dobu elastické kompresivní punčochy, zabrání tvorbě velkých modřin a otoků končetiny.
Co vás čeká, pokud půjdete s křečovými žilami k lékaři, to se dočtete zde.
Konzervativní léčba znamená nošení stahovacích punčoch, které omezí krevní průtok v žilách, zlepší tlakové poměry v nich a tím pádem zmenší otoky. Jde o základní léčebný prostředek, který je vhodný pro většinu pacientů. Správně předepsaný typ punčoch potíže pacientů zlepšuje, pro část nemocných však není jejich nošení, ať už ze subjektivních či objektivních důvodů, přijatelným řešením.
Medikamentózní léčba nemůže varixy odstranit, slouží jen k ovlivnění subjektivních obtíží, především otoků či pocitů tíhy. Efekt těchto preparátů - venofarmak - je ve zlepšení mikrocirkulace, zmenšení tvorby otoků rychlejším hojení defektů.
Nezbytnou součástí prevence a léčby varixů je úprava životosprávy – zvýšení pohybové aktivity, nejlepší je přestat s kouřením, omezit dlouhodobé stání a sezení, těžkou fyzickou námahu a zhubnout.