Třicet tisíc lidí ročně v Česku postihne mozková mrtvice. Avšak nejvýše jedno a půl procenta z nich se léčí správně.
Točí se mi hlava , pocit na zvracení, a pocení , prosím o příčinu??
( Výstup z tiskové konference | přečteno: 52751x )
Cévní mozková příhoda (CMP) postihuje každý rok asi 30 až 50 tisíc lidí. Je třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Velká část pacientů, kteří přežijí, zůstává následkem tohoto onemocnění celoživotně postižena. Jestli je pravda, že postihuje jen starší lidi, že riziko jejího vzniku zvyšuje hormonální antikoncepce, na to vám odpoví MUDr. Jan Fiksa z Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
ANO. Hormonální antikoncepce, která obsahuje estrogeny, zvyšuje riziko vzniku cerebrovaskulárních (mozkocévních) příhod a v kombinaci s cévně rizikovými faktory, například kouření, hypertenze, cukrovka, poruchy metabolismu tuků, nemoci srdce a zvláště geneticky či imunologicky podmíněné poruchy krevní srážlivosti, zvyšuje nebezpečí cévní mozkové příhody.
Největším viníkem CMP je špatná srážlivost krve, která v kombinaci s hormony zvyšuje výskyt krevních sraženin. Ty pak mohou ucpat některou z cév mozku. Pokud se špatná srážlivost krve objevuje ve vaší rodině, určitě je na místě informovat vašeho gynekologa, který na základě vyšetření předepíše vhodný antikoncepční preparát. Dalším rizikovým faktorem v souvislosti s užíváním antikoncepce jsou cigarety. "Cévní mozkovou příhodou jsou více ohroženy mladé ženy – kuřačky, které užívají hormonální antikoncepci. Chemikálie z cigaret poškozují stěny cév a zvyšují riziko výskytu sraženin," vysvětluje MUDr. Jan Fiksa.
Zajímalo by vás, jak snižit riziko mozkové mrtvice nebo příběh Josefa, který pečuje o svou ženu po mrtvici? Všechno najdete v této rubrice.
Přidat nový komentář