Moč se vylučuje po uvolnění svěrače močové trubice a stažení svalů močového měchýře. Porucha tohoto mechanismu je spojena s inkontinencí.
Vzkaz lékaře rodičům: umíme pomoci, ale přijďte včas
Ošetřujícím lékařem chlapce z našeho příběhu je doc. MUDr. Jiří Dušek, CSc., vedoucí oddělení dětské nefrologie, Pediatrické kliniky FN Motol, Praha. Enurézou se zabývá dlouhodobě a sleduje nejnovější trendy. „Poslední výzkumy dokazují, že enuretici mají méně kvalitní spánek než zdravé děti, což má negativní vliv na soustředění, rychlost učení, odhad, zpracování informací, inteligenci, zrakovou paměť, prostorovou psychomotorickou koordinaci, odříkávání naučeného textu… Pokud se ale vyřeší pomočování, pak dojde i k vylepšení spánku a tím pádem i všech ostatních problémů s učením a pamětí,“ shrnuje MUDr. Dušek nejnovější poznatky.
„Aby pomočování během spánku bylo považováno za lékařskou diagnózu (enuresis nocturna), musí se týkat dítěte staršího pěti let s mokrou nocí minimálně jednou za měsíc. Většinou, v 75 % případů, jde o vývojově podmíněnou poruchu, která vznikla pomalejším dozráváním mechanizmů regulujících tvorbu a vylučování moče. Enurézu lze účinně a efektivně řešit. Ideálně po pátém roce života, složitější formy léčí urologové podle jejich závažnosti již dříve,“ říká MUDr. Zdeněk Dítě z Urologické kliniky 1. LF UK a VFN, Praha a dodává: „Léky se většinou podávají těsně před spaním ve formě tablet rozpustných pod jazykem. Může je předepsat dětský lékař, dětský nefrolog nebo dětský urolog. U dětí se sníženou funkční noční kapacitou měchýře se k nácviku probouzení používá signalizační zařízení, tzv. enuretický alarm upevněný do spodního prádla. Tato varianta léčby není tolik oblíbená, protože zvukový signál upozorňující na pomočení probudí celou rodinu včetně sousedů.“
Pravděpodobnost postižení potomka stoupá s četností výskytu symptomu v rodině. Bylo prokázáno, že nočním pomočováním je postiženo až 43 % dětí, u nichž jeden rodič trpěl enurézou a 77 % dětí, u nichž se v dětství pomočovali oba rodiče. Ačkoliv enurézou trpí i velmi inteligentní děti, vyskytuje se ve zvýšené míře u opožděných jedinců. Je velmi zajímavé, že pravděpodobnost výskytu enurézy zvyšuje i prostředí, ve kterém dítě vyrůstá.
Psychické důsledky nočního pomočování zasahují do celého vývoje osobnosti. Zejména neléčené děti se straní kolektivu nebo jsou vrstevníky odmítány. Britský psycholog Richard Butler uvádí, že u starších dětí je pomočování doprovázeno pocity viny, hanby a ztráty sebeúcty, bývají terčem posměchu. Tyto děti většinou nechtějí nebo neumí s někým o svém problému hovořit, straní se společnosti a pociťují rozpaky také před sourozenci. Jejich strach z případného odhalení zabraňuje jezdit s ostatními na delší výlety, spát u kamarádů…
Znáte tenhle problém na vlastní kůži? Budeme rádi za vaše zkušenosti a rady. Zapojte se do diskuse. Můžete nám také napsat.
Přidat nový komentář