Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...
Léčba
Velký počet kamenů odchází spontánně. V případě, že lékař očekává spontánní odchod kamene, doporučí zvýšit příjem tekutin a předepíše léky na tišení bolesti. Kameny z kyseliny močové a cystinové kameny mohou být podáváním léků rozpuštěny. Vyšetření látkové výměny (metabolické vyšetření) je důležité v prevenci vzniku nových kamenů a v prevenci růstu kamenů stávajících.
Některé kameny je potřeba odstranit. Je několik různých postupů vedoucích k odstranění. Metoda, která je doporučena lékařem závisí na typu kamene, velikosti, počtu a na jeho lokalizaci. Otevřené chirurgické operace ledvin s cílem odstranění kamene se již neprovádějí, nebo jen ve výjimečných případech. Dnes se používají hlavně následující techniky:
Perkutánní litotrypse
Představuje rozbíjení kamenů punkčně skrz kůži. Drobným kožním řezem zavede urolog do dutého systému ledviny nástroj s optikou, která mu dovoluje prohlédnout dutý systém ledviny a nalézt kámen. Některé kameny mohou být tímto nástrojem odstraněny v celku, jiné je třeba drtit na menší úlomky pomocí ultrazvukových vln či elektrické energie a pak tyto úlomky z ledviny extrahovat. Kožní řez se obvykle zahojí za několik málo dní. K provedení této metody je potřebná anestezie.
Drcení mimotělní rázovou vlnou (LERV)
Je nejčastější doporučovanou metodou odstraňování kamenů. Tato technika má nejširší použití na kameny v ledvinách i v močovodu. Nevyžaduje celkovou anestezii. Opakované rázové vlny jsou cíleny na ledvinový kámen a drtí jej na menší části. Tato procedura nevyžaduje žádný řez a tělesné tkáně nebývají postiženy. Vzniklá drť odchází z těla ven přirozenou cestou (močovodem a posléze močovou trubicí). Někdy může odcházející drť vyvolat koliku.
Ureteroskopie
Některé kameny v močovodu jsou příliš velké na to, aby samy odešly a bývají v močovodu zaklíněny. Většinu takových kamenů je možno odstranit pomocí nástroje, který se jmenuje ureteroskop. Je to tenký, dlouhý nástroj, který se zavádí skrz měchýř vzhůru do močovodu až do ledviny. Kámen může být odstraněn vcelku, popřípadě může být drcen na menší části a jednotlivé úlomky jsou pak odstraňovány. Celková anestezie pro tento výkon je nutná.