V období růstu a dospívání je optimální přívod nutričních faktorů velmi významný, protože ovlivňuje nejen vlastní vývoj dítěte, ale také jeho vztah k výživě. V tomto období dětský organismus prochází důležitými fázemi psychomotorického vývoje, postupuje vývoj kostry a dotváří se imunitní systém. Odpovídající skladba výživy je důležitá i pro psychický vývoj a schopnost dítěte učit se.
Návyk na slanou chuť ohrožuje budoucí zdraví
Zátěž způsobená přebytkem soli je pro srdce a celý kardiovaskulární systém zpravidla tak velká, že už u dětí školního věku lékaři často diagnostikují vysoký krevní tlak a jiné nežádoucí faktory, zakládající podmínky pro vznik závažných srdečně-cévních onemocnění v dospělosti.
Ohrožuje kardiovaskulární systém
„Největší riziko nadměrného příjmu sodíku v kojeneckém a batolecím věku spočívá v přetěžování ledvin, které v tomto období ještě nejsou dostatečně zralé. Druhým, obecně podceňovaným rizikem je pěstování návyku na slanou chuť, který je zpravidla velmi silný a s rostoucím věkem se dále stupňuje. A právě tady můžeme vidět počátek špatných stravovacích návyků a pozdějších problémů s nadváhou, obezitou a následně kardiovaskulárními onemocnění,“ upozorňuje MUDr. Zuzana Urbanová a dodává, že diagnózy, které se dříve objevovaly v pokročilém dospělém věku, se přesouvají do stále nižších věkových skupin.
Pro budoucí život dětí je důležité vědět, že zvýšený krevní tlak je jedním z důležitých rizikových faktorů vývoje aterosklerózy. Lékaři na základě řady studií doporučují snížit příjem soli. Tím se snižuje krevní tlak, a tím i riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a cévní mozkovou příhodu.
Žízeň zhasí sladkými nápoji
Děti, které si zvyknou na přesolenou stravu, ji konzumují stále častěji. Žízeň, kterou pak mají, zahánějí ne čistou vodou, ale sladkými limonádami. Nadbytek kalorií vede k nadváze či obezitě. Čísla hovoří neúprosně: zatímco v roce 2000 byla obezita diagnostikována u 894 z 100 000 dětí ve věku 0 – 14 let, v roce 2008 už to bylo 1703 dětí (Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky).
„Je zcela evidentní, že takto předčasné zatěžování dětského organismu rizikovými faktory vede k nebezpečí předčasného úmrtí, případně podstatného snížení kvality života již u mladých dospělých,“ shrnula MUDr. Zuzana Urbanová.
Jaký jídelníček má vaše dítě? Ovlivní vás právě dočtené informace natolik, abyste začali pracovat na zlepšení jídelníčku celé rodiny? Napište nám prostřednictvím diskuse nebo na mail [email protected].
Přidat nový komentář