Lupy obtěžují lidstvo od nepaměti, ačkoli se na ně neumírá, mohou člověka dlouhodobě stresovat.
První pomoc
Než se rozhodneme navštívit lékaře, lze mírné olupování ošetřovat doma.Oblíbené je mytí vlasů různými šampony s následnou aplikací léčebných roztoků.
Kosmetický šampon proti lupům většinou postačí, je-li příčinou potíží nevhodná péče o vlasy, časté mytí vlasů vysušujícím šamponem, používání nevhodné vlasové kosmetiky, či nešetrná kadeřnická úprava vlasů .Šampon dostaneme v drogérii, stačí ale opravdu jen těm, pro které jsou lupy jednorázová záležitost.
Vážně chybuje, kdo zvolí zábaly „z majonézy“ nebo promašťování kštice rostlinnými oleji. Lipofilní kvasinky jsou s to kromě kožního mazu spořádat i vegetabilní oleje. Nade vše jim chutná olej olivový. V laboratorní praxi podporuje jejich rozmnožování a přidává se do bakteriologických půd.
V lékárně koupíme speciální léčebný šampon, který ocení ti, kdo se s mírnější tvorbou lupů setkávají opakovaně nebo se jim lupy tvoří déle a kosmetická péče nezabírá. Někteří chválí oplachování pokožky hlavy zředěnými vodnými roztoky s citronem či vinným octem. Laické ošetřovací metody, ani podpůrná léčba však někdy nepřinášejí uspokojení. Pak je každá rada drahá a ekonomicky nejvhodnější je návštěva kožního lékaře.
Kožního lékaře by měli vyhledat lidé, kteří jsou lupy postiženi silněji, problém se jim nedaří vyřešit a kromě prostého olupování pokožky se přidávají i projevy zánětu, jako je zarudnutí kůže či tvorba strupů.
komerční sdělení
Přidat nový komentář