„Zrakové podněty do oka přicházejí normálně z venku, ale mohou vznikat i z různých změn uvnitř oka, třeba ze zákalů ve sklivci.
U lékaře
Diagnóza létajících mušek je banální a nezpůsobuje žádné další obtíže než popsané létající zákalky, které vnímáme v určitých situacích.
Přesto doporučuji při podobných potížích navštívit očního lékaře a podrobně mu své problémy popsat. Někdy se totiž podobně mohou projevovat i jiné, závažnější oční choroby, což pacient sám nemůže rozlišit.
Při odloučení zadní plochy sklivce může vzniknout nebezpečí trhliny v sítnici.
Zákalky vznikají také při nitroočních zánětech nebo při krvácení do nitra oka. Příznaky jsou většinou o něco odlišné, ale rozpoznat závažnější problém může jen lékař z toho, co mu vypovíte, a z očního vyšetření.
U očního lékaře Vám bude vyšetřen zrak na každé oko zvlášť. Pak Vám za pomoci kapek bude rozšířena zornička a pečlivě vyšetřeno oční pozadí. Vyšetření se může provádět několika metodami:
Nejčastěji lékař pacienta vyšetřuje na štěrbinové lampě („mikroskop na stolku“). Před oko si nastaví speciální lupu (Volkovu čočku), aby viděl velkým zvětšením detaily na očním pozadí: na sítnici a ve sklivci. Jiná metoda, ještě podrobnější. je s vyšetřením speciální čočky (Goldmanovy čočky), která se po umrtvení povrchu oka kapkami přiloží přímo na oko. Lékař tak vidí až do okrajů sítnice i sklivcového prostoru.
Tímto vyšetřením se vyloučí jiné závažnější diagnózy.
Přidat nový komentář