Chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenosti s výrobkem Sarapis.
Příběh Leony komentuje MUDr. Pavel Turčan, gynekolog z olomouckého Centra MEDIOL:
Vaginální infekce a klimakterium. Je obvyklé, že se zhoršují, resp. vracejí?
V klimakteriu dochází nejdříve k prudkým výkyvům a následně téměř úplnému chybění některých ženských hormonů, zvláště estrogenů. Jelikož poševní sliznice a její kvalita je na estrogenech závislá, dochází k jejímu ztenčení a snadnější zranitelnosti. Tomuto procesu říkáme atrofizace poševní sliznice. V některých případech může vzniknout dokonce tzv. sterilní zánět sliznice, tj. bez přítomnosti infekčního agens, který nazýváme atrofická vaginitida. Může být doprovázená jak pocitem pálení a suchosti, tak i vaginální sekrecí.
Na takto poškozenou sliznici se pak různé mikroorganismy uchytí snadněji a mohou vyvolat problému, kterému by se tělo jinak ubránilo. Kvalitu sliznice lze zlepšit buď hormonální léčbou celkovou i místně aplikovanou nebo léčbou nehormonální , například přípravky s obsahem fytoestrogenů. Estrogeny, i ty přírodní, podporují růst a vrstvení poševní sliznice, její hydrataci a pomáhají zvyšovat v jejich buňkách tvorbu a zásoby polysacharidu glykogenu, který slouží jako substrát a potrava pro laktobacily, odpovědné za ochranu poševní sliznice před osídlením patogenními mikroorganismy, tedy těmi, které by mohly způsobit infekci.
Co může Leona udělat v rámci prevence výtoků?
V rámci prevence výtoků doporučuji především správnou hygienu, doplněnou o lokální či celkovou výše uvedenou léčbu. Pod správnou hygienou myslím především hygienu nadměrnou. Mnoho žen, si totiž myslí, že opakovaným mytím a výplachy pomůže svému zdraví. Opak je ale pravdou. S výplachy pravidelně vyplachují pryč i tzv. probiotické bakterie, zvláště tělu vlastní a prospěšné laktobacily, a dávají tak větší prostor pro mikroorganismy patogenní.
Sprchovat se samozřejmě může i několikrát denně, ale pochvu doporučuji umýt buď speciálním gelem či mýdlem pro intimní hygienu, nebo pro její mytí použít pouze čistou vlažnou vodu, a oplach doporučuji spíše zvenku. Na zavedení do pochvy je vhodné použít spíše některé gely či vaginální globule. Buď se používají například globule s kyselinou hyaluronovou, ale komplexnější a účinnější se jeví použít gel s obsahem prebiotik, tedy látek, které podporují růst probiotických bakterií, a fytoestrogenů, například z jetele lučního či sóji. Při neúspěchu, kdy jsou potíže závažnější, se jistě neobejdeme bez léčby hormonální, kterou ale již indikuje lékař, nejčastěji gynekolog, a léčivé přípravky k ní používané nejsou bez lékařského předpisu k dostání.
Přidat nový komentář