Kašel je přirozený obranný mechanismu, který napomáhá odstranit z dýchacích cest škodlivé látky a udržuje je průchodné. Příčinou podráždění mohou být vnější vlivy (například cigaretový kouř nebo částečky prachu), nebo také infekce dýchacích cest způsobené viry či bakteriemi. Kašel je tedy třeba vnímat spíše pozitivně a zbytečně ho neutlumovat. Když už ho ale nemůžete vystát nebo vás budí ze spaní, doporučuje se užít léky, ale vždy je třeba je pečlivě vybrat a zbytečně nekombinovat.
Doplňková léčba
Vhodným doplňkem léčby kašle jsou léčivé byliny, působí jako expektorancia a mukolytika (podporují vykašlávání, mění charakter hlenu). Doporučují se mateřídouška, tymián, dobromysl a divizna, také jitrocel, sléz a podběl, bez černý a lípa. Většinou je v rostlině několik obsahových látek a jejich účinky se prolínají. Proto se doporučuje pití nálevů ze směsí, kde je z každé skupiny zastoupeno několik rostlin. Tato směs pak působí komplexně -zvyšuje tvorbu hlenu, který zároveň ztekucuje, podporuje jeho odstraňování a dezinfikuje dýchací cesty.
Sirup, nebo tabletky?
K léčbě kašle se používají různé lékové formy - tablety (šumivé nebo obyčejné na polykání), kapky, sirupy, roztoky. Sirupy jsou přislazované, tedy vhodnější pro malé děti.
Postup při léčbě
Přípravky se bez konzultace s lékařem užívají nejkratší možnou dobu, dospělí 5 dní a děti maximálně 3 dny. Pokud kašel neustupuje, zhoršuje se nebo se přidá zvýšená teplota, je nutno vyhledat lékaře. Při léčbě kašle není nutno využívat celé balení přípravku, narozdíl například od antibiotik.
Přidat nový komentář