Kašel je přirozený obranný mechanismu, který napomáhá odstranit z dýchacích cest škodlivé látky a udržuje je průchodné. Příčinou podráždění mohou být vnější vlivy (například cigaretový kouř nebo částečky prachu), nebo také infekce dýchacích cest způsobené viry či bakteriemi. Kašel je tedy třeba vnímat spíše pozitivně a zbytečně ho neutlumovat. Když už ho ale nemůžete vystát nebo vás budí ze spaní, doporučuje se užít léky, ale vždy je třeba je pečlivě vybrat a zbytečně nekombinovat.
Vlhký nebo suchý kašel dokáže potrápit děti i dospělé po dobu několika dní až týdnů. V průběhu onemocnění se povaha kašle mění, a to i během jediného dne. Záchvaty suchého kašle mohou střídat zahleněné epizody. Kašel také často budí nemocného z nočního spánku.
Různé typy kašle
Léčba kašle spočívá nejčastěji v užívání léčivých přípravků z lékárny. Před tím, než začnete s léčbou kašle, je nutné si uvědomit, o jaký kašel vlastně jde.
Vlhký kašel bývá charakteristický vykašláváním hlenu, který se tvoří v průduškách. Pokud je člověk zahleněný, je třeba, aby užíval takové léky, které mu s vykašláváním a ředěním hlenu pomohou.
Suchý kašel se vyznačuje suchými sliznicemi a štiplavou bolestí, která jej doprovází. Často dochází i k dráždění a šimrání v oblasti hrtanu nebo průdušnice. Suchý kašel může za to, že se nemocný budí ze spánku.
Chraplavý (štěkavý) kašel nejčastěji vzniká rychlým prochlazením a bývá charakteristický především změnou zabarvení tónu hlasu, dýchacími obtížemi a pocitem pálení v krku nebo až na hrudi.
Záchvatovitý kašel je vyčerpávající a probíhá v epizodách. Ty mohou následovat tak rychle za sebou, že se člověk ani nestíhá znovu nadechnout a obličej se mu nedostatkem kyslíku barví doruda. Kašel se většinou zhoršuje v noci, vleže, nebo ráno po probuzení, někdy bývá spojen s vykašláváním hlenů.
Přidat nový komentář