Ledvinové kameny postihnou 4% z vás, muži na jsou na tom 2x až 3x hůře než ženy.
Časté otázky
Nikdy jsem koliku neměl. Mám se bát, že to ne mě někdy přijde?
Tato pravděpodobnost není vysoká. Pokud dodržujete zásady zdravého životního stylu a netrpíte nějakým chronickým onemocněním, pak nemusíte bát.
Mívám koliku dvakrát do roka. Existuje nějaký lék, který by mě obtíží zbavil?
Léků je mnoho. Jsou i jiná řešení, jak se obtíží zbavit. Pokud máte dojem, že Vám Váš lékař neposkytl veškerou dostupnou péči nebo něco nevysvětlil, s důvěrou se na něj obraťte. Obecně existují léky, které svým působením například snižují kyselost moči a tím snižují výskyt kamenů. Jiné zase snižují množství kyseliny močové se stejným účinkem, sníží tvorbu močových kamenů. S výběrem se nejprve poraďte s lékařem. Ne každý lék musí být vhodný.
Jsou vyšetření na kameny bolestivá?
Ne, nejsou. Většina zobrazovacích metod je naprosto nebolestivá a neobtěžující. Rentgenové paprsky nebolí, v dnešních dávkách ani nijak nepoškozují organismus. Ultrazvukové vyšetření rovněž nepůsobí žádné bolesti.
Mám dojem, že mívám některé z příznaků koliky. Na koho se mám obrátit?
Nejjednodušší bude návštěva u Vaše praktického lékaře. Ten udělá základní vyšetření a rozbory krve a moči. Pokud shledá, že Vaše podezření je opodstatněné, odešle Vás ke specialistovi, který Vám poskytne odbornou péči.
Mají smysl nějaké diety?
Ano, jistě. Každý typ ledvinových kamenů vyžaduje trochu jinou úpravu jídelníčku. Určitý návod můžete nalézt přímo v tomto textu, konkrétně Vám však poradí Váš lékař. Všechny typy však spojuje jedna věc. Tou je pitný režim. Snažte se vypít i 3 litry tekutin denně. Nedopusťte dehydrataci. Obyčejně v momentu, kdy je člověk takříkajíc vysušený, přichází mimo jiné na řadu ledvinová kolika.
Přidat nový komentář