Až u třetiny žen se kvasinky v pochvě vyskytují bez jakýchkoliv příznaků. Často však přemnožení kvasinek vyvolá příznaky, které se nedají přehlédnout - je to hlavně úporné a nepřestávající svědění v oblasti zevního genitálu a charakteristický výtok.
Léčba kvasinkové infekce
Léčba mykotické infekce je dnes v převážné většině případů běžnou záležitostí. V současnosti je k dispozici široká škála lokálních (místních) i celkových (tabletových) preparátů. Všechny se vyznačují vysokou účinností, a tak dochází k rychlému ústupu klinických příznaků a zničení kvasinek.
V případě běžného nekomplikovaného akutního jednorázového zánětu s charakteristickým klinickým i mikroskopickým nálezem nebývá léčba větším problémem. Již po základním vyšetření Vám lékař předepíše lék. Jako první volba je obvykle doporučována lokální aplikace antimykotika, tedy léku na kvasinkové infekce. Lokální (místní) léky jsou ve formě krémů, mastí, čípků, globulí či gelů.
V posledních letech je zřetelná tendence ke zkracování doby léčby u nekomplikovaných infekcí, a tak léčba trvá nejčastěji 3 až 7 dnů. Během této doby, nejlépe večer, si v poloze vleže na zádech pacientka zavede jeden čípek hluboko do pochvy. Po zavedení čípku asi 15 až 20 minut v této poloze setrvá. Poševní čípek po vložení do pochvy vlivem tělesné teploty změkne a celou plochu sliznice rovnoměrně pokryje. Tato léčba většinou postačuje k úplné úpravě stavu.
Druhou formou léčby je užívání tablet, tzv. systémová léčba. Při této formě léčby se tablety polykají, místně v oblasti genitálu se kromě důkladné hygieny neprovádějí žádná speciální opatření. Standardní délka léčby se pohybuje od jednoho do pěti dnů, což většinou dostačuje k vymizení klinických příznaků.
Přidat nový komentář