Dlouhodobé užívání depotních kortikoidů muže vest k žilní nedostatečnosti...
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Co neovlivníte
Pacienti většinou přicházejí k operaci s obavami, aby postupem času a při zhoršování onemocnění nedošlo ke vzniku bércového vředu. Pokud není příčinou varixů předcházející hluboká žilní trombóza (po které je riziko vzniku defektů bérce poměrně vysoké, asi 80%), nebo se u Vás nejedná o pokročilé stadium onemocnění, není nutno se příliš znepokojovat. Důvodem operace bývají spíše průvodní potíže nebo kosmetický efekt.
Problémem je dlouhotrvající (roky) neléčená chronická žilní nedostatečnost. Krev v rozšířených a vinutých žilách zpomaluje svůj průtok (stagnuje), vázne vstřebávání vody a metabolitů ze tkání, vzniká otok. Ten je zpočátku ještě odstraňován zvýšenou činností mízního systému ale i ten má svoji konečnou kapacitu. Důsledkem je nedostatečný přísun kyslíku a to je jen krůček ke vzniku vředu (ulcus cruris)!
Komplikací varixů může být povrchní zánět žil, projevující se bolestivým zduřením a zarudnutí v průběhu žíly (uzel až pruh), a může se rozšířit i na hluboký žilní systém. Léčí se elastickou bandáží, studenými obklady, a malými dávkami aspirinu. Výjimečně se nasazují antibiotika.
Další komplikací může být také krvácení!!!!! z poraněného žilního městku, které vypadá velmi dramaticky. Pokud se jedná o malé poranění (např. propíchnutí kůže a varixu) nepanikařte a přiložte tlakový obvaz. Ponecháte-li ho 24 až 48 hodin, krvácení se již neobnoví. Pokud je příčinou větší tržná rána tak tlakový obvaz přiložte také, ale poté navštivte lékaře.
Komplikací neléčeného onemocnění je také jeho progrese, vznik chronické žilní nedostatečnosti, porucha zásobení tkání kyslíkem a riziko vzniku kožního vředu. První známkou pokročilosti onemocnění bývá tmavá pigmentace kůže nad kotníky.
Přidat nový komentář