Venofarmaka
Venofarmaka (venotonika) jsou látky přírodního nebo syntetického původu a působí různými způsoby (zvyšují napětí žilní stěny, zlepšují oběh krve ve vlásečnicích, mají protizánětlivý účinek, zvyšují „tekutost“ krve a zlepšují činnost mízního systému). Zmírňují nebo odstraňují subjektivní obtíže. Mezi nejčastěji používané látky patří Detralex, Cyclo 3 Fort, Ginkor Fort, Glyvenol, Anavenol, Antistax, Venoruton a Cilkanol.Operace se doporučuje v okamžiku, kdy Vás nohy výrazně bolí, pokud chcete preventivně předejít dalšímu zhoršování onemocnění a případným komplikacím (zánět, krvácení, porucha prokrvení dolních končetin, bércový vřed) a také pokud Vám vadí kosmeticky. Operace Vám však neodstraní metličky ani retikulární varixy. V posledních letech se začíná používat při operaci i laser. Dlouhodobé výsledky však zatím nejsou ověřeny.
Před vlastní operací Vám chirurg fixou na kůži označí varixy, aby se měl podle čeho orientovat. Nejčastěji prováděná operace má několik částí, ale ne vždy je nutno provést ji kompletně. Podrobný popis pro Vás není důležitý. Očekávejte, že budete mít jizvu v třísle cca 3-5cm a dle rozsahu onemocnění několik drobných jizev na bérci a stehně vel. cca 1-2cm. Postižené žíly se při operaci nijak „nečistí“, prostě se co nejšetrněji odstraní a jejich funkci převezmou ostatní nepostižené žíly.
Co se týče anestesie máte při operaci tři možnosti. Svodná anestesie, která se aplikuje kolem nebo do páteřního kanálu, je vzhledem k možným rizikům šetrnější. Při ní budete mít necitlivou pouze dolní polovinu těla. Během operace můžete být při vědomí, nebo dostanete od anestesiologa něco na spaní a celou operaci prospíte. Celkovou anestesii aplikovanou nitrožilně, prospíte od začátku do konce a probudíte se až po výkonu. U malého rozsahu lze výkon provést v místním umrtvení.
Po operaci budete mít na operované končetině elastickou bandáž nebo punčochu. Nečekejte velké bolesti. O lék proti bolesti si kdykoli můžete říci sestře. První převaz čekejte cca za 2 dny po operaci. V nemocnici si pobudete v průměru 1-5 dnů. Někdy je možno operaci provést ambulantně. Chůze v časném pooperačním období je vhodná. Průměrná doba pracovní neschopnosti je cca 4 týdny. Elastickou punčochu musíte nosit ještě 2-3 měsíce po operaci, což je v létě poměrně svízelné. Operace je hrazena zdravotními pojišťovnami.
K odstranění metliček nebo retikulárních varixů slouží tzv. sklerotizace. Nitrožilně přímo do varixu se vstříkne sklerotizační roztok, který podráždí vnitřní stěnu cévy. Ihned je nutno přiložit trvalý tlakový obvaz na 48 hodin a další 3 týdny je nutno nosit elastickou punčochu, aby se stěny cévy slepily a nedošlo již k obnovení průtoku. Efekt nemusí být trvalý, progresi onemocnění nezastaví, navíc sklerotizovaná metlička někdy může zůstat trvale viditelná. Sklerotisace je hrazena zdravotními pojišťovnami.
V posledních letech lze na jemné metličky užít laser. Jedná se o určitý druh tzv. barvivového laseru, který zajistí uzavření cévek bez poručení kůže. Výkon není bolestivý, provádí se ambulantně. Čím tenčí cévy, tím lepší efekt. Výkon nehradí zdravotní pojišťovny, je nutné ho platit, bývá také nutno laser aplikovat vícekrát.
Na co se pacienti s křečovými žilami nejčastěji ptají? Přečtěte si jejich nejčastější otázky a odpovědi lékaře.
Přidat nový komentář