Křečové žíly - varixy, jsou nemocí civilizační a objevují se stále častěji. První zmínky o nich nacházíme už v egyptských papyrech.
Konec krásných nohou
Onemocnění žil dolních končetin, tzv. křečové žíly (dále jen varixy), je nemocí civilizační a objevuje se stále častěji. Takže pokud jste žena kolem padesáti let, máte za sebou dva až tři těhotenství, Vaše maminka nebo sestra má varixy, jste v práci celý den na nohou, máte mírnou nadváhu a občas zácpu, tak se vsadím, že máte varixy také, nebo jste dokonce už po jejich operaci.
O varixech nacházíme první zmínky už v egyptských papyrusech, chirurgická léčba je však otázkou posledního století. Není také divu, protože jen málokdo z Vás by se nechal operovat, kdyby měl místo anestézie jen láhev slivovice. O varixech se ve svých díle zmiňují mimo jiné i takoví velikáni medicíny, jako byli ve své době Aristoteles, Galen nebo Avicenna.
Už Hippokrates, jehož lékařský slib skládá každý absolvent lékařské fakulty, si všiml, že při varixech dolních končetin pomáhá kompresivní léčba a doporučoval postižené končetiny balit do obinadel. Popsal také, že se toto onemocnění neobjevuje před pubertou a že tímto onemocněním trpí častěji některé národnosti.
Na dolní končetině jsou dva žilní systémy: povrchní a hluboký. Hluboký systém vidět ani osahat nemůžete, prochází skrze svaly, které svými stahy pumpují krev proti gravitaci směrem k srdci (tzv. periferní srdce). Odvádí 90 procent krve z dolní končetiny. Na povrchní systém, ležící v podkoží, si naopak sáhnout můžete a právě ten bývá varixy postižen. Mezi oběma systémy existují spojky (perforátory).
Přidat nový komentář