Pokud onemocníte, asi budete chtít, aby vaše zdravotní pojišťovna zaplatila tu nejlepší léčbu, která je možná. Můžete si ale být jisti, že ji dostanete i v případě, že půjde o zdlouhavé a velmi nákladné onemocnění, které bude stát miliony?
Nemoc, to nejsou jen kupecké počty, ale rozhodně není od věci alespoň tušit, kolik vlastně "stojí". VZP zveřejnila přehled některých z nich, aby měli pacienti představu. Ať jsou ale čísla jakákoli, měli byste být v klidu. Zdravotní pojišťovny, v čele s VZP, odborné společnosti i Ministerstvo zdravotnictví podnikají takové kroky, aby byla moderní léčba drahých onemocnění vyžadujících individuální přístup a specializovanou léčbu, dostupná všem pojištěncům. Nákladná péče je u nás hrazena ze základního fondu zdravotního pojištění a (na rozdíl od některých jiných států) není plánován vznik zvláštních fondů pro tento účel.
Všeobecná zdravotní pojišťovna začala již v roce 2006, jako první v ČR, uzavírat individuální dohody s odbornými společnostmi, zastupujícími jednotlivé lékařské obory, jako jsou například revmatologie, onkologie, hematoonkologie, neurologie a další. Tyto dohody garantují úhradu nákladné péče pro definované skupiny pacientů a definované diagnózy. Tyto smlouvy umožňují také sledovat úspěšnost hrazené léčby a zabraňují tomu, aby nemocnice přidělené peníze používaly na něco jiného. Dohody zajišťují, že pacienti dostanou právě takovou léčbu, kterou potřebují, a za cenu odpovídající individuálním nákladům a kvalitě léčení.
Kolik léčba pacientů zdravotní pojišťovnu stojí?
- preventivní prohlídka u praktického lékaře 417 Kč
- přirozený vaginální porod 12 000 Kč, péče o novorozence cca 6 000 Kč, avšak za porod císařským řezem je to zhruba dvakrát tolik
- operace slepého střeva 23 000 Kč
- operace kolenního kloubu cca 100 000 Kč
- jednodenní pobyt na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) cca 22 000 až
30 000 Kč, a to bez speciálních léků
- léčba rakoviny děložního čípku od 120 000 do 220 000 Kč, přesná cena léčby záleží na diagnóze, věku pacientky, průběhu nemoci a dalších faktorech
- léčba leukémie přijde na jeden milion korun ročně, ale podle druhu nemoci a léčby se může lišit až v řádu milionů
- roční náklady biologické léčby revmatoidní artritidy jsou téměř půl milionu korun na jednoho pacienta. Jen VZP uhradí ročně za biologickou léčbu revmatických onemocnění až čtvrt miliardy korun.
- v případě roztroušené sklerózy platí VZP za léčbu téměř 3 tisíc pacientů ročně 900 milionů korun. Mezi pacienty jsou i děti školního věku a mladí lidé. Díky současné úrovni zdravotní péče o tyto pacienty může velká část z nich žít normální život a pracovat. Řada žen se díky úspěšné léčbě stala i matkami. Ti, kteří jsou v částečném nebo plném invalidním důchodu, jsou pak většinou téměř nebo zcela soběstační.
- léčba akromegalie, tedy nemoci způsobené nadprodukcí růstového hormonu, stojí ročně milion korun za každého pacienta
- u chronické obstrukční plicní nemoci, jejíž příčinou je vrozený deficit alfa-1-antitrypsinu, který je nutno nahradit, je tato částka takřka dvojnásobná
V současnosti je známo sedm tisíc diagnóz závažnějších chorob, z nichž zhruba 80 % je genetického původu. Uvádí se, že vzácnými onemocněními trpí asi 30 milionů obyvatel Evropské unie. Většina lékařů se v běžné praxi se vzácnými chorobami nesetká, takže při stanovování diagnóz na ně takřka ani nepomyslí. Je tedy charakteristické, že značné části pacientů, odhady hovoří o padesáti procentech, se odpovídající terapeutické péče dostává až ve vyšším stadiu choroby. O to vyšší jsou pak náklady na léčbu.
Přidat nový komentář