"… neměl jsem však smůlu, spíše štěstí, až na tři ječná zrna…" prozpěvoval kdysi Ivan Mládek. Už z textu písně vyplývá, že mít ječné zrno není nic příjemného.
U lékaře
Lékař často stanoví diagnózu „už od dveří“, neboť ječné zrno nebo vlčí zrno mají velmi charakteristický vzhled a jsou na víčku patrné často na první pohled. Je-li ječné zrno nebo spíše vlčí zrno málo patrné, může lékař otočit víčko „naruby“, aby se utvrdil v diagnose. Obrácení víčka je zcela neškodný manévr, kterého se není třeba bát a kterým nelze oku ublížit, jak se mylně často pacienti obávají.
Léčba ječného zrna většinou není nutná, neboť ječné zrno často během několika dní samovolně praskne a zhojí se.
V léčbě akutního stádia vlčího zrna (oteklé celé víčko, bulka se teprve tvoří) se používají antibiotické (tj. protibakteriální) oční masti nejlépe v kombinaci s kortikosteroidy (tj. protizánětlivé látky hormonální povahy). Mast se užívá 5x denně – asi 1 centimetr masti se vytlačí po lehkém odklopení dolního víčka.
Mast se sama rozpustí a rozmrká i pod horní víčko. Mast aplikujeme také na povrch víčka s ječným nebo vlčím zrnem. (Pozor: do očí se nesmí používat kožní masti. K léčbě očí se musí používat výhradně speciální oční masti.) Mast aplikujeme nejméně dva týdny.
Po akutním stádiu se buď vlčí zrno zcela vstřebá a zmizí nebo se zklidní a přejde do chronického stádia. V chronickém stádiu je na víčku hmatná nebolestivá bulka. K jejímu odstranění je nutný drobný chirurgický ambulantní výkon. Při něm se po místním umrtvení z vnitřní strany víčka vyřízne celá zanícená žlázka.
Výkon bývá i při umrtvení nepříjemný. Během několika dní se víčko zklidní. Většinou následující den po výkonu může jít pacient do práce. Touto operací nelze zabránit vzniku vlčího zrna na jiném místě.
Přidat nový komentář