„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.
Často kladené otázky
Proč jsou infekce močových cest častější u žen?
Ženy mají kratší močovou trubici. Vyústění je navíc oproti mužům blíže ke konečníku. Pro infekční bakterie je tak snadnější dostat se močového měchýře, kde se pak dále množí a způsobují další záněty.
Je infekce močových cest nakažlivá?
Některé baterie způsobující záněty močových cest mohou být přenášeny při pohlavním styku. Nejčastěji se jedná o tzv. Chlamidie. Známější však pro Vás asi bude druhá, dnes již méně častá infekce – gonorhea neboli kapavka. V léčbě těchto infekcí je třeba pamatovat i Vaše na partnery. Brát antibiotika a zároveň se znovu a znovu vystavovat dalšímu riziku nákazy nemůže vést k dostatečnému vyléčení.
Jak je to s léčbou močové infekce u těhotných?
U těhotných žen je třeba léčit i bezpříznakové infekce. U 20 až 40 % těhotných žen se totiž v průběhu těhotenství nebo po něm může na tomto podkladě rozvinout slabý ale i závažnější zánět ledvin. Pokud se u těhotné ženy zjistí zvýšené množství bakterií v moči, měla by být nasazena antibiotika bez ohledu na celkové příznaky.
Mohou antibiotika poškodit plod ženy?
Existuje velmi široké spektrum antibiotik. Jeho volba závisí na druhu infekce, citlivosti bakterie i stavu nemocného. Některá antibiotika jsou velmi účinná proti infekci, mohou však ohrozit správnou funkci jater nebo ledvin. Některá antibiotika jsou kontraindikovaná (tj. zakázána) u těhotných žen a dětí. Mnoho antibiotik je však možné v těhotenství bez obav užívat.Léky procházejí velmi přísnými testy.
Je krev v moči normálním projevem močové infekce?
Krev v moči se může při některých infekcích močových cest skutečně vyskytnout. Nemusí být pouhým okem viditelná a prokáže ji tak teprve mikroskopické vyšetření moče. Pokud je krve více vede k lehce červenému zabarvení moče. Jasně červená krev v moči není u močové infekce obvyklá. Každý výskyt krve v moči musí být vyšetřen lékařem. Mohlo by se totiž jednat o projev jiného závažného onemocnění, které vyžaduje zcela jiný léčebný přístup.
Může být infekce močových cest nebezpečná?
Nebezpečí infekce močových cest spočívá především v rozšíření zánětu z dolních močových cest do ledvin. Ledviny jsou životně nezbytným orgánem. Každé jejich vážné postižení je proto život ohrožujícím stavem. Varovnými příznaky infekčního poškození ledvin jsou především bolesti v bedrech a vysoká teplota. Při výskytu těchto příznaků je třeba co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.
Proč je infekce močových cest nebezpečnější u pacientů s cukrovkou?
Vysoká hladina krevního cukru může vést k jeho vylučování do moče. Sladké prostředí je ideální pro růst a množení bakterií. Infekce tak vzniká daleko častěji a má i vážnější průběh. Ledviny pacientů trpících cukrovkou mohou být navíc postiženy již samotnou cukrovkou. Riziko přestupu močové infekce na ledviny tak přináší dvojnásobné ohrožení jejich funkce.
Přidat nový komentář