Dobrý den,mám též zkušenost s endometriózou.Porodila jsem císařským řezem a cca za 2 roky se mi v jizvě objevila boule,nejdřív nějak nebolela,ale za další 2 roky začala bolet i se zvětšovala,lékař mi říkal,že to nic není,ale já jsem to přesto chtěla vyndat jelikož mě to bolelo a bylo to nepříjemné,tak 5 let jsem měla bouli a pak mi jí vyndali a zjistilo se,že to je endometr.Jako léčbu jsem měla antikoncepci při které neustálé potíže.No nyní mám obavy,zda jí nemám znova hrozně se bojim i když bouli nikde nemám,ale bolestivou menstr.a přes rok neberu antikonc. a nemohu otěhotnět.
Proč ženy onemocní? Zatím nevíme!
Dodnes není známo, proč endometrióza postihuje některé ženy, a jiné zůstávají touto nemocí nepostižené. I když postihuje nejčastěji ženy v reprodukčním věku, onemocní i mladé dívky. „Byl popsán i výskyt v období před první menstruací a také po poslední menstruaci v tzv. menopauze. Nejmladší pacientce s endometriózou bylo 10,5 roku, nejstarší potom 78 roků. Endometrióza byla zjištěna ve všech tkáních lidského těla mimo srdce a slezinu,“ upozorňuje gynekolog MUDr. Kučera.
Protože případů stále přibývá, chtějí lékaři a vědci přijít na to, proč vzniká a jak ji lépe diagnostikovat. Ačkoli o jejím vzniku nemají odborníci ještě zcela jasno, mohou pacientkám nabídnout účinnou léčbu. Cílem medikace i chirurgického zákroku je odstranění ložisek endometriózy, nebo zábrana jejich růstu. „Cílem léčby je obnovení plodnosti, snížení bolestivých příznaků a zvýšení kvality života. Pacientka s příznaky endometriózy by se vždy měla obrátit na svého ošetřujícího gynekologa,“ doporučuje doc. MUDr. Eduard Kučera a dodává: „Pacientka dostává léky proti bolesti, které neléčí nemoc, ale jen ulevují od nepříjemných příznaků. Samotnou endometriózu ovlivňují hormonální přípravky – tablety nebo injekce. Hormonální terapie má upravit hladinu estrogenu během menstruačního cyklu.“
Přidat nový komentář