Tato nemoc obtěžuje pravděpodobně až třetinu lidí, jistě jste se s ní proto již ve svém okolí setkali. O co se tedy jedná?
Co Vás čeká u lékaře?
K lékaři se nejčastěji dostáváte pro dlouhodobé obtíže. Občasné průjmy a zácpy řeší asi většina z Vás svépomocí. Pokud však vlastní síly nestačí, nebo se obtíže zhorší, máte nepochybně důvod k návštěvě lékaře.
Lékař se Vás nejprve vyptá na podrobný průběh a délku trvání Vašich obtíží. Zhodnotí souvislost problémů s jídlem a každodenními situacemi. Poté Vás pečlivě poslechem a pohmatem, případně doplní další vyšetření dle vlastního uvážení.
Dříve než od lékaře odejdete s diagnózou dráždivého tračníku, musíte projít vyšetřeními, která vyloučí jinou příčinu Vašich obtíží. Každá příčina vyžaduje jinou pozornost i léčbu. Je především na lékaři, aby určil, co Vaše zažívací potíže způsobuje a jak je nejlépe odstranit.
Důležité je vyloučit zejména ty příčiny, které by mohly významně poškodit Vaše zdraví, nebo Vás přímo ohrozit na životě. Na tyto choroby může nejlépe upozornit tzv. endoskopické vyšetření. Endoskopické vyšetření se provádí nejčastěji na specializované gastroenterologické ambulanci a umožňuje prohlédnutí celého tlustého střeva. Vyšetření se nazývá koloskopie.
Před koloskopií musí být Vaše střevo dokonale vyčištěno pomocí projímadel požitých den před vlastním vyšetřením. Vyšetření se provádí při vědomí, po lehčím obluzení. Zavádí se při něm do konečníku dlouhý kabel opatřený kamerou a zdrojem světla. Pro lepší přehlednost se pomocí kabelu plní tlusté střevo vzduchem, což může způsobovat nepříjemný nikoliv však neomluvitelný mimovolný odchod plynů.
Pokud je výsledek všech vyšetření negativní – tj. nenajde se zdroj obtíží ani ve střevě ani mimo ně – je Vám přisouzena diagnóza dráždivý tračník. Diagnózu tedy již máme, ale co dál? Dá se to nějak léčit?
V první fázi se syndrom dráždivého tračníku léčí tzv. symptomaticky, tj. potlačují se jeho nepříjemné projevy ale vlastní příčina zůstává neovlivněna. Doporučuje se změna životního stylu a životosprávy, dieta s dostatkem vlákniny (viz výše), protiprůjmovými léky nebo léky proti zácpě. Pokud jsou obtíže vázány na stresové situace, je vhodné omezit jejich výskyt nebo posílit svou schopnost stresu nepodléhat.
S rozvojem poznání o příčinách dráždivého tračníku, dochází k vývoji nových léku snažících se ovlivnit podstatu onemocnění. Jedním z příkladů je zavedení tzv. antidepresiv (léků proti depresi). Své uplatnění nacházejí zejména u stavů spojených s se silnými bolestmi břicha nebo urputnou zácpou. V jednotlivých případech jsou s úspěchem předepisovány i léky na potlačení úzkosti.
Přidat nový komentář