Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Dráždivý tračník

( Redakce | přečteno: 219935x )

Tato nemoc obtěžuje pravděpodobně až třetinu lidí, jistě jste se s ní proto již ve svém okolí setkali. O co se tedy jedná?

shutterstock.com

Co Vás čeká u lékaře?

K lékaři se nejčastěji dostáváte pro dlouhodobé obtíže. Občasné průjmy a zácpy řeší asi většina z Vás svépomocí. Pokud však vlastní síly nestačí, nebo se obtíže zhorší, máte nepochybně důvod k návštěvě lékaře.

Lékař se Vás nejprve vyptá na podrobný průběh a délku trvání Vašich obtíží. Zhodnotí souvislost problémů s jídlem a každodenními situacemi. Poté Vás pečlivě poslechem a pohmatem, případně doplní další vyšetření dle vlastního uvážení.

Dříve než od lékaře odejdete s diagnózou dráždivého tračníku, musíte projít vyšetřeními, která vyloučí jinou příčinu Vašich obtíží. Každá příčina vyžaduje jinou pozornost i léčbu. Je především na lékaři, aby určil, co Vaše zažívací potíže způsobuje a jak je nejlépe odstranit.

Důležité je vyloučit zejména ty příčiny, které by mohly významně poškodit Vaše zdraví, nebo Vás přímo ohrozit na životě. Na tyto choroby může nejlépe upozornit tzv. endoskopické vyšetření. Endoskopické vyšetření se provádí nejčastěji na specializované gastroenterologické ambulanci a umožňuje prohlédnutí celého tlustého střeva. Vyšetření se nazývá koloskopie.

Před koloskopií musí být Vaše střevo dokonale vyčištěno pomocí projímadel požitých den před vlastním vyšetřením. Vyšetření se provádí při vědomí, po lehčím obluzení. Zavádí se při něm do konečníku dlouhý kabel opatřený kamerou a zdrojem světla. Pro lepší přehlednost se pomocí kabelu plní tlusté střevo vzduchem, což může způsobovat nepříjemný nikoliv však neomluvitelný mimovolný odchod plynů.

Pokud je výsledek všech vyšetření negativní – tj. nenajde se zdroj obtíží ani ve střevě ani mimo ně – je Vám přisouzena diagnóza dráždivý tračník. Diagnózu tedy již máme, ale co dál? Dá se to nějak léčit?

V první fázi se syndrom dráždivého tračníku léčí tzv. symptomaticky, tj. potlačují se jeho nepříjemné projevy ale vlastní příčina zůstává neovlivněna. Doporučuje se změna životního stylu a životosprávy, dieta s dostatkem vlákniny (viz výše), protiprůjmovými léky nebo léky proti zácpě. Pokud jsou obtíže vázány na stresové situace, je vhodné omezit jejich výskyt nebo posílit svou schopnost stresu nepodléhat.

S rozvojem poznání o příčinách dráždivého tračníku, dochází k vývoji nových léku snažících se ovlivnit podstatu onemocnění. Jedním z příkladů je zavedení tzv. antidepresiv (léků proti depresi). Své uplatnění nacházejí zejména u stavů spojených s se silnými bolestmi břicha nebo urputnou zácpou. V jednotlivých případech jsou s úspěchem předepisovány i léky na potlačení úzkosti.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Alzbeta
8x

U me se projevuje drazdivy tracnik. castym dopolednejsim nebo rannim vyprazdnovanim po kazde akutnim nahlim,nejedna se casto o prujem, Znam,ze je to horsi ve stres,situacich.Da se to lecit? Nemuzu rano nikam,cestovat vubec Dekuju

Iva
2x

Já tím trpím také do malička, mám lepší a horší období. Když jsem trpěla depresemi, tento problém úplně zmizel - proto jsem si na 100% jistá, že se jedná o psychické onemocnění. Někde jsem četla, že je břicho ve stresu, asi na tom něco bude. Zatím si pomáhám imodiem (nebo jsem měla od lékařky kalciové tablety) a pokud vím, že by hrozilo místo bez WC, taky raději nejím. Jde o zvyk a hlavně o to, jak to máme srovnané v hlavě - kolikrát se mi ihned po zjištění, že někde WC je, uleví a ani tam jít nemusím. Jinak ale všechny chápu, je to hrůza. Blbé taky je, že kdo to nezažil, tak nepochopí... Jinak když jsem někde, kde opravdu nepotřebuji a nechci vysvětlovat své problémy, tak říkám, že se mi neudělalo dobře - to zní dost obecně a stává se to prostě každému (nikdo také nevím, že u nás je to bohužel každý den). Zatím jsem ale nepřišla na to, co by pomohlo... :-( Držím všem palce!

Lída
16x

Tohle je přesně můj případ - dráždivý tračník. Nemůžu vůbec pomalu vycházet z domu, aniž bych se nepokálela. Cesta autobusem do města nepřipadá v úvahu vůbec. Ani k lékaři. Posledních pár měsíců, co jsem na mateřské, už nedokážu ani dojít nakoupit pečivo do obchodu, který je kousek. Je to neuvěřitelný stres. Už se nedokážu z ničeho radovat, protože nikam nesmím. Co bude po mateřské, to si vůbec nedovedu představit.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 71. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 166 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Alergie na chlad

Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.

Strupy v nose

Dobrý den, jsem nachlazený a mám rýmu. Udělaly se mi strupy v nose, kterých se nemůžu zbavit. Je to bolestivé a nevím si s tím už rady. Co bych na to mohl použít, abych se toho zbavil?

Otužování zlepší dětem imunitu

Že jsou vaše děti zase nemocné? Předejděte dalším nemocem dobrou prevencí, kterou je otužování.

Lennoxův-Gastautův syndrom: Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně

Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace. Někdy si ale diagnózu vyslechnou pozdě – až v dospělosti. Správně zacílená léčba jim přitom může výrazně usnadnit život. A nejen jim, ale i rodinám, které se doma o pacienty nepřetržitě starají. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne LGS, který připadá na 1. listopadu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce