Syndrom diabetické nohy končí v řadě případů amputací. Ale často zbytečně. Nejdůležitější je zabránit poranění chodidel: Pokud máte cukrovku, ať už 1. nebo 2. typu, nechoďte bosi ani naboso, nedávejte nohy blízko ke zdrojům tepla a nohy denně kontrolujte. Pokud naleznete byť jen malé poranění, je nutné ho správně ošetřit.
Léčba diabetické nohy
Objeví-li se diabetikovi na dolní končetině nehojící se defekt, doporučuje se kontrola v cévní ambulanci a eventuální provedení angiografie, což je vyšetření průchodnosti krevních tepen. Najdou-li se při tomto vyšetření zúžená místa, dokáže je lékař rozšířit pomocí stentů a zlepšit tok krve do dolních končetin. Léčba defektu je primárně chirurgická. Chirurg odstraní mrtvou tkáň a pak může podat antibiotika, která zahubí bakterie.
V některých případech se ovšem již infekce nedá zvládnout a celý problém končí amputací části dolní končetiny. Problém je ten, že u diabetické nohy často jedna amputace nepostačuje. Pahýl po amputaci je totiž postižen stejnými rizikovými faktory jako předtím celá noha. Operační rána na pahýlu se proto nemusí zahojit, a naopak se může také infikovat – následuje další amputace o něco výše a celý proces se opakuje. Amputace prstů tak může časem přejít až v amputaci pod kolenem, či ještě výše.
Jak předcházet potížím s diabetickou nohou? Čtěte zde.
Zdroj: www.zivotsdiabetem.cz
Zajímá vás cukrovka víc? Spoustu informací najdete i v chatech s odborníky - podívejte se, nač jste se ptali nejčastěji:
Živě na ordinaci.cz – chat s diabetologem:
Jak žít s cukrovkou
Cukrovka - nemoc stále málo známá
Cukrovka a poruchy štítné žlázy
Přidat nový komentář