Diabetická neuropatie je postižení nervů. Příčinou je cukrovka čili onemocnění nazývané diabetes mellitus.
Jak se takové postižení projeví?
Existují různé druhy nervů. Nervy sloužící k vnímání citlivosti (senzitivní), nervy zprostředkovávající pohyb (motorické) a nervy ovlivňující Vaše vnitřní orgány, srdce, zažívání, močový trakt. Při cukrovce neboli diabetu mohou být postiženy všechny typy těchto nervů. Zpočátku samostatně, později bývají obvykle postiženy všechny.
Ty nejdelší jsou nejzranitelnější. Proto bývají nejprve postiženy dolní končetiny. Nejčastější formou je tzv. distální symetrická polyneuropatie (postižení vícero nervů při cukrovce). Poškozeny bývají nejdříve nervy sloužící k vnímání citlivosti Projeví se to nejprve na dolních končetinách, při ulehnutí do postele nebo usínání. Objeví se nepříjemné brnění, pálení, vadí přikrývka, což pacienta obvykle velmi obtěžuje, protože nemůže dobře spát. Postupně se přidávají výpadky funkce nervů. Člověk má pocit, jakoby měl nohy namočené ve vodě.
Postupně (během měsíců) přestává cítit dotyk, teplo a bolest nejvíce na konečcích dolních končetin. Porucha se může rozšířit po kotníky, kolena a objeví se i postižení končetin horních. Připomíná to situaci, jakoby měl člověk rukavice nebo ponožky. Přidává se postupně horšící se slabost konců končetin (postižení nervů ovládající pohyby), neobratnost rukou nebo zakopávání, nestabilita při chůzi. Ta se projeví zejména za šera nebo při zavřených očích.
Protože člověk dobře necítí dotyk, teplo a chlad, může se stát, že se spálí, aniž si toho všimne. Vznikají tak bolestivé a nehojící se vředy, může se zbortit nožní klenba apod. Navíc se přidávají další poruchy. Na nohách chybí ochlupení, kůže se svráští a nohy jsou suché, nepotí se. Nutno podotknout, že postižení bývá symetrické. Tzn. obě strany bývají postiženy stejně. Podobné projevy se mohou objevit při výrazné výchylce hladiny krevního cukru, které dochází jednak při zhoršení cukrovky, jednak při náhlém poklesu při intensivní léčbě insulinem.
Další formou bývá postižení na vícero místech, bývá nesymetrické, jen na jedné straně. Takže jsou například postiženy nervy inervující hlavu, což se projeví hlavně okohybnou poruchou. Začnete vidět dvojitě (někdy i to může být prvním projevem nepoznané cukrovky), ochrne vám lícní nerv (poklesne koutek na jedné straně, nemůžete dovřít oko, zapískat, vrásčit čelo). Můžete mít pocity necitlivosti nebo bolestí na trupu, které se pásovitě šíří od páteře na hrudník či břicho (thorakoabdominální neuropatie). Dále může být postiženo i svalstvo stehenní a pánevní, což se projeví zejména bolestmi a slabostí příslušného svalstva. Hůře vstáváte ze židle, hůře chodíte ze schodů či do schodů. Tyto formy se mohou různě kombinovat, nebo se vyskytnout samostatně.
Často bývají postiženy inervy vnitřních orgánů. To se projeví jednak zažívacími obtížemi. Může být zvracení, průjmy, zácpa, pocity na omdlení nebo omdlívání při rychlém postavení, horší močení, časté močové infekce. Protože jsou postižena i vlákna pro bolesti, může proběhnout např. infarkt, aniž by Vás něco bolelo. Častá bývá také porucha srdečního rytmu. Zvláštní situací bývá i porucha pocení. V horní části těla se potíte hodně a v dolní obvykle málo.
Postiženy mohou být i jednotlivé nervy v místech, kde probíhají zúženým prostorem. Takto bývá např. postižen nerv vedoucí do ruky, který probíhá přes zápěstí v úzkém prostoru (n. medianus) a vzniká tak tzv. syndrom karpálního tunelu. Projeví se nočním brněním obou rukou, později neobratností palce. Člověka obtěžuje, že musí často vstávat a rukama třepat.
Jinou poruchou je postižení nervu v oblasti lokte (n. ulnaris), což se nazývá odborně syndrom kubitálního sulku. Projeví se pocitem brnění na malíkové straně ruky, postupným ochabováním drobných svalů ruky s následnou neobratností. Existuje i celá řada dalších postižení jednotlivých nervů, ale bývají vzácnější.
Přidat nový komentář