Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.
Diabetes matky může být i zátěží pro dítě
Diabetes může pro dítě znamenat vyšší riziko vrozených vývojových vad. Ty mohou postihnout srdce plodu, kostní aparát, nervový systém i vnitřní orgány plodu. Z tohoto důvodu se během těhotenství plod vyšetřuje pomocí ultrazvuku s cílem tyto vady odhalit. Přestože díky zobrazovací technice je možné identifikovat značnou část postižení plodu, není tato diagnostika všemocná, a není tak možné odhalit všechny možné vrozené vady.
Miminka maminek, které trpí diabetem, mají častěji vyšší porodní váhu (makrosomie), než je průměr (více než 4000 g). "Častou komplikací u těhotných diabetiček je makrosomie plodu. Jednoduše řečeno, miminka rostoucí v bříšku jsou kvůli zvýšené hladině cukru v krvi větší a mají vyšší váhu, než by měly, pokud by maminka diabetem netrpěla," říká doc. Pavel Calda
To může zkomplikovat porod. Častěji se proto volí porod císařským řezem. Při spontánním porodu může být vyšší váha dítěte jednou z příčin dystonie ramínek, tedy komplikace, při které po porodu hlavičky dítěte zůstanou zaklíněná jeho ramínka v místě za stydkou kostí.
S diabetem matky mohou souviset i některé metabolické poruchy dítěte, například nízký krevní cukr nebo nízké hodnoty vápníku a hořčíku v krvi.
O něco častěji se u dětí diabetiček může vyskytnout i novorozenecká žloutenka.
Komplikací, které diabetes může způsobit, je ale mnohem více. Cílem současné medicíny pak je všechna možná rizika minimalizovat.
Většina žen, které za sebou mají těhotenství, uvádí, že jeho začátek doprovázejí pocity nevolnosti a zvracení. U diabetiček jsou tyto problémy zaznamenávány o něco častěji a je uváděn horší průběh než u zdravých těhotných žen. Tyto problémy také mohou přetrvávat delší dobu. Zvracení pak může pro těhotné diabetičky znamenat riziko vzniku hypoglykémie. |
Přidat nový komentář