Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.
Co můžete sami
Zamezit vzniku DM 1.typu v podstatě nemůžete. Hovoří se o možné preventivní roli kojení a oddálení vystavení bílkovinám kravského mléka.
Velmi důležitá a v podstatě jednoduchá je prevence DM 2.typu. Je důležité udržovat normální tělesnou hmotnost a dostatečnou fyzickou aktivitu. Normální tělesnou hmotnost určujeme pomocí body mass indexu (BMI), který by se měl pohybovat mezi 18 a 25 kg/m2. Vypočítáme ho tak, že hmotnost dělíme výškou v metrech na druhou. (Pokud např. máte hmotnost 65 kg a výšku 172 cm, tak vaše BMI je 65/(1,722), tedy 21,97 kg/m2.)
Při nadváze nebo obezitě je důležité zredukovat hmotnost snížením energetického příjmu a zvýšením energetického výdeje. Příjem energie snížíme úpravou diety. Energeticky nejbohatší základní živinou je tuk, omezujeme tedy hlavně tučné pokrmy. Základem pestré racionální diety vhodné pro diabetiky (ale i zdravé lidi) by měly být potraviny s dostatečným obsahem vlákniny a polysacharidů, které jsou obsaženy např. v zelenině nebo luštěninách.
Pozor na různé pochutiny a nápoje, které obsahují veliké množství cukrů (coca-cola, fanta atd.) nebo tuků (ořechy, buráky, brambůrky). Důležitá je pravidelná sportovní aktivita, nejlépe 3x týdně alespoň 30 minut aktivního aerobního cvičení, nejlépe plavání, jízdy na kole, aerobiku, běhu nebo rychlé chůze. Tato opatření jsou důležitá i k zamezení či oddálení vzniku pozdních diabetických komplikací.
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.