Diabetes mellitus představuje skupinu chronických onemocnění, která mají různý mechanismus vzniku a projevují se poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.
Jaká je možná prevence?
Protože neznáme jednoznačně příčiny vzniku diabetu, prevence cukrovky ve obtížnější než u některých jiných onemocnění. Opět jsou důležitá režimová opatření, tzn. udržování normální tělesné hmotnosti, nepřejídat se sladkých jídel a neužívat některé léky, které působí zhoršení působení inzulínu. Při výskytu cukrovky je pak třeba správnou léčbou předcházet rozvoji komplikací.
Další články o diabetu
Diabetická neuropatie
Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům. Někdy se diabetická neuropatie rozděluje na tzv. periferní, charakterizovanou zejména postižením dolních končetin, která se může podílet na změnách označovaných jako diabetická noha, a na tzv. autonomní, která se projevuje postižením různých orgánů.
Diabetická retinopatieDiabetická retinopatie je postižení sítnice při onemocnění cukrovkou. Jedná se o jednu z řady komplikací této závažné choroby. Diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin slepoty v průmyslově rozvinutých zemích.
Pomůže genová terapie diabetikům 1. typu?
Ještě před sto lety byl diabetes 1. typu smrtelným onemocněním. Diabetici prvního typu mají zničené buňky slinivky břišní, které tvoří inzulín - životně důležitý hormon řídící metabolismus glukózy. V nepřítomnosti inzulínu stoupá postupně hladina glukózy v krvi, což vede ke smrti nemocného.
Přidat nový komentář