Deprese nepochybně provází lidstvo převážnou část jeho historie. Již starověk znal depresi a z historek lze odvodit, že melancholii měli v antickém Řecku na svědomí olympští bohové a u židů za ní stál trestající Jehova.
Jaká je příčina vzniku depresí
Ačkoliv depresi dobře poznáme a umíme ji u velkého počtu lidí i vyléčit, ale bohužel stále
není známajejí příčina.
V zásadě můžeme depresivní poruchy rozdělit dle uvažovaného původu na dvě skupiny. První je vyvolána známým poškozením nebo onemocněním mozku (úraz, dlouhodobá choroba), již rozpoznanou tělesnou chorobou nebo je způsobena některými léky či drogami . Příčina je tedy u této skupiny známa.
Druhá skupina tzv. primární deprese je spojena s nedostatečným množství látek v mozku, pomocí kterých nervové buňky přenášejí mezi sebou informace. Potíže může, ale také nemusí vyprovokovat psychická zátěž, vůči níž jsou v tomto ohledu někteří lidé geneticky zvýšeně citliví. Depresi může vyvolat i tělesná choroba a tento stav není výjimkou a zejména to platí u straších lidí.
Poruchu nálady mohou způsobit také podávané léky (např. kortikosteroidy, cytostatika, protizáchvatové léky, léky proti početí, neuroleptika, léky proti alergiím, léky pro léčbu zvýšeného krevního tlaku, hypnotika) v těchto případech je nutné upozornit lékaře , který léky ordinoval, aby uvážil jejich změnu či navázal spolupráci s psychiatrem.
Je nesporné, že deprese může vzniknout také v důsledku užívání alkoholu nebo drog (opioidy, sedativa, hypnotika, kokain, těkavé látky). Alkohol sice zpočátku působí úlevu lidem, kteří v depresivním napětí, ale tento efekt je jen krátkodobý.
Přidat nový komentář