Jedná se o jevy, které jsou vlastní každému člověku, samy o sobě mají ve své podstatě ochranný význam. Umožňují jedinci reagovat včas na hrozící nebezpečí, kterému může organismus čelit buď bojem a nebo útěkem. Proto ne každý takovýto příznak lze "psychiatrizovat", tzn. považovat jej za příznak duševní nemoci.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Jaká je možnost prevence deprese?
1. Snižování stresu. Problém není vyvarovat se každého stresu, ale naučit se vyvarovat stresu nadměrnému nebo dovednostem, jak s ním zacházet.
2. Nácvik sociálních dovedností. Typickým problémem bývá snést kritiku druhého bez pocitu viny a méněcennosti, schopnost říci ne. Proto se dejte do nácviku asertivity.
3. Pěstování sociální sítě. Deprese bývá spojená s izolací od lidí. Nejefektivnější cestou, kterou můžete sami podniknout, je vystavit se styku s lidmi i přes to, že máte obavy. Začněte s lidmi, které dobře znáte a před nimiž se nemusíte stydět.
4. Užívání léků. V každém případě je vhodné užívat antidepresiva ještě půl roku. Při zvýšeném riziku se podávají minimálně další dva roky, při velké frekvenci depresí i celý život. Naštěstí jde o léky zdravotně velmi bezpečné, na které se nevytváří návyk.