Časté otázky
Jakého lékaře při podezření na demenci navštívit?
Prvním, komu byste se měli svěřit se svým podezřením na onemocnění demencí, je váš praktický lékař. Ten vás po rozhovoru a základním vyšetření odešle na některé specializované pracoviště. Diagnostikou a léčbou demencí se zabývají jak neurologická, psychiatrická a geriatrická pracoviště. Specialisté těchto oborů mohou jako jediní předepisovat moderní farmaka k léčbě těchto poruch.
Jak odliším běžnou zapomnětlivost od demence?
Zapomnětlivost patří ke stárnutí mozku a Alzheimerova nemoc je jednou z několika nemocí, které ztrátu paměti způsobují. To, že starší člověk zapomíná, nemusí ještě znamenat, že trpí tímto typem demence. Při zapomínání v důsledku přirozeného procesu stárnutí, si lze často opět vybavit informaci, která byla zapomenuta. U člověka trpícího Alzheimerovou nemocí je ztráta konkrétní informace nebo zážitku trvalá a pacient si již většinou nedokáže na tyto informace vzpomenout. Alzheimerova nemoc má ovšem ještě další příznaky, zejména poruchy poznávacích funkcí a změny chování.
Je Alzheimerova demence nakažlivá?
U této nemoci nedochází k přenosu nákazy, tak jak to známe u infekčních chorob.
Kdy je nutné nemocného trpícího demencí hospitalizovat?
Hospitalizaci doporučujeme v případě výskytu závažných poruch chování např. při intenzivních stavech nočního neklidu. Dále v případě selhání pečovatelů - rodiny, příbuzenstva, ústavu sociální péče. Nutné je zdůraznit, že zejména diagnostické hospitalizace by měly být co nejkratší. Umístění nemocných v nemocnici může představovat vážné riziko pro zhoršení jejich stavu.
Jaké jsou nejčastější varovné příznaky Alzheimerovy nemoci?
Mohou se vyskytnout některé z následujících příznaků, přičemž samozřejmě samostatné příznaky mohou být způsobeny procesem stárnutí. Je-li výskyt některých symptomů častější nebo se jich vyskytuje více, je demence velmi pravděpodobná.
K těmto příznakům řadíme následující: poruchu paměti, která ovlivňuje pracovní schopnosti a běžnou denní činnost (zhoršování paměti se často projevuje zapomínáním zcela nedávných událostí a jmen); problémy s vykonáváním běžných domácích úkolů; poruchy řeči a plynulého vyjadřování; zhoršení orientace v čase a prostoru (neschopnost vybavit si data nebo nalézt známou cestu domů); horší a nebo zhoršující se schopnost úsudku, stále obtížnější rozhodování; problémy s abstraktním myšlením; ukládání věcí na jiná místa, problémy při oblékání; změny osobnosti, změny nálady a chování; ztráta zájmu o své zaměstnání, koníčky problémy s hygienou a změny v sexuální oblasti.
Přidat nový komentář