Podle odhadů stojí v ČR léčba diabetu kolem 20 miliard ročně, 75 procent z toho je ale určeno právě na léčbu přidružených onemocnění diabetu a jeho komplikací. V každém případě platí, že náklady na léčbu cukrovky jsou vždy nižší u pacienta, který se na ní aktivně podílí. Nejnákladnější je léčení komplikací - velmi drahá je péče o diabetika po amputaci končetin, po mrtvici nebo po selhání ledvin, kdy vyžaduje dialýzu.
Kolik stojí cukrovka pacienta?
I pacienta jeho nemoc něco stojí. A právě proto chceme požádat o spolupráci i vás. Máte-li cukrovku, vypočtěte své měsíční náklady na léčbu a pošlete nám je na tento mail, nebo napište do diskuse. Moc rádi je zveřejníme a postupně uděláme statistiku, která zmapuje nejčastější náklady.
Příklad první: Dvanáctiletá dvojčata s diabetem
Požádali jsme maminku dvanáctiletých dvojčat s diabetem, aby vyčíslila měsíční náklady na léčbu dětí. Zde je její odpověď:
„Ze začátku byly děti na perech a než tak jsme kupovali asi 4 balení proužků do glukometru. Protože jsou mladší 18 let, tak zatím dostávají ročně 1800 ks zdarma, což nám zatím stačí. Dříve pera, pak pumpu a materiál k pumpě, dostávají děti zatím také zdarma.
Když měly pera, dostávaly jedno balení jehel, což nám nestačilo. Měsíčně jsme tedy museli dokupova alespoň jedno balení, už přesně nevím, ale stálo asi 500 Kč.
Inzuliny jsme dopláceli, ale jen asi 30 Kč na balení denního a asi 100 Kč na balení nočního. Jeho cena závisí na lékárně, kde jej kupujete. Dnes, co jsou na pumpách, natahují inzulin do zásobníku z ampule a to jsme zatím nedopláceli.
Dezinfekci a tamponky, které potřebují na přepichy a otírání prstů, když si měří glykemii, si kupujeme sami, není to nic drahého a u dezinfekce si to ani nepamatuji a nemají zase tak velkou spotřebu, u tamponků je to asi 70 Kč za balení - používáme již perforované, aby se jim to dobře trhalo, ale i toto nám vydrží asi na čtvrt roku.
Za speciální jídlo nedoplácíme, stravují se ve školní jídelně, jen hlídáme množství.
Navíc asi platíme náš doprovod na školy v přírodě, výlety a soustředění se sportem (kluk kopaná, holka basketbal), ale řešíme to někdy i tak, že jedeme s manželem jako vychovatelé nebo další dozor, abychom nic neplatili, jen přicházíme o dovolenou. Předpokládám, že s věkem již náš doprovod snad nebude potřeba.
Závěrem: cukrovka určitě něco stojí a s přibývajícím věkem určitě bude stát více, ale v celém kontextu výchovy dětí to není až tak závratná položka. Velmi zhruba odhadnuto, může se vejít do tisíce korun měsíčně. Rozhodně kroužky, sport a i vzdělání dětí stojí mnohem více, ale to vždy záleží na možnostech a ochotě rodičů do svých dětí investovat. Otázkou zůstává však jak se bude vyvíjet dále naše zdravotnictví, neboť např. placení většího množství proužků už by byla větší investice.
Máte cukrovku? Napište nám, kolik vás stojí měsíčně - sečtěte své výdaje za proužky, doplatky v lékárně... Čekáme na Vaše údaje v rámci diskuse. Můžete nám také napsat na tento mail.
Přidat nový komentář