Diabetes mellitus zkracuje život průměrně o 8-10 let, v odborné literatuře bývá označován jako „tichý zabíječ“.
Časté otázky
Paní doktorka mi řekla, že mám vyšší hladinu cukru, ale nemám cukrovku. Mám držet dietu?
Nejspíše se jedná o porušenou glukózovou toleranci. Třetina takto nemocných se v budoucnu stane diabetiky. Vzhledem k tomu, že máte nadváhu, tak byste dietu určitě dodržovat měla, zhubnout a zvýšit svou fyzickou aktivitu.
Jak často bych si měl jako diabetik 1.typu nechat zkontrolovat zrak?
Diabetici by měli docházet na oční kontroly pravidelně jednou za rok.
Co je to glykovaný hemoglobin?
Je to ukazatel glykémií za poslední 3 měsíce. Pokud budete držet dietu 3 dny před návštěvou diabetologa, tak sice budete mít glykémii změřenou v ordinaci nižší, ale lékař pozná velmi dobře podle hladiny glykovaného hemoglobinu, jak na tom jste dlouhodobě.
Co je to self-monitoring?
Je to pravidelné samostatné měření glykémií pacientem pomocí glukometru. Kapka krve z prstu se nanese na speciální proužek zasunutý do glukometru, a ten vyhodnotí glykémii. Diabetik si sám může poupravit dávku inzulínu. Navíc je dobré pokud diabetolog zná denní profil glykémií (během jednoho dne: glykémie hodinu před jídlem a dvě hodiny po jídle a dále ve 22, v 1 a ve 4 hodiny). Může pak lépe upravovat dávky inzulínu, pokud je to nutné.
Jsem diabetik 1.typu. Je naděje, že při přísném dodržování diety nebudu vůbec potřebovat inzulín?
Pokud máte diabetes 1.typu, tak ve vaší slinivce břišní není tvořen inzulín vůbec nebo jen minimálně a inzulín dodávat injekcemi rozhodně potřebujete. Dietou ovlivníte kolik jednotek inzulínu si budete píchat a určitě oddálíte vznik komplikací. Zatím jedinou šancí, jak se zcela zbavit nutnosti podávání inzulínu je transplantace slinivky břišní (nebo výhledové Langerhansových ostrůvků). Slinivka břišní bývá transplantována společně s ledvinou diabetikům 1.typu, kterým přestaly dostatečně fungovat ledviny vlastní a museli by být léčeni dialýzou. Samotná slinivka nebo isolované Langerhansovy ostrůvky mohou být transplantovány diabetikům 1.typu, kteří jsou ohrožováni opakovanými hypoglykemickými komaty a jejichž současné riziko je takové, že vyváží nežádoucí efekty léků tlumících imunitu. Tyto léky jsou v současnosti nezbytnou součástí všech transplantací a umožňují přežití "cizího" orgánu v organismu pacienta.
Jsem diabetik 2.typu a podávám si inzulín. Je naděje, že při přísném dodržování diety ho nebudu vůbec potřebovat?
Pokud máte ještě zachovanou tvorbu inzulínu (což můžeme zjistit změřením C peptidu), tak je dost dobře možné, že po snížení hmotnosti a zvýšení fyzické aktivity bude možné postupně podávání inzulínu zcela opustit.
Přidat nový komentář