Zatímco dříve zahrnovala otrava alkoholem obecně otravu etylalkoholem nebo otravu metylalkoholem, v dnešní době je otrava metylalkoholem pouze sporadická...
Jak lze cirhózu jater léčit?
Na prvním místě je bezpodmínečně nutná naprostá abstinence alkoholu. Je nutno upravit životosprávu, jíst hodnotnou stravu bohatou na vitamíny. Pokud je přítomen sklon k otékání břicha, je nutno snížit přísun soli. Při rozvoji poruchy funkce mozku je nutno upravit stravu snížením přívodu bílkovin. Je-li příčinou cirhózy virový zánět jater, lze v některých případech funkci jater zlepšit léčbou léky, které zastavují množení viru (virostatika), či stimulují imunitní systém (interferon). K snížení otoků břicha se používají léky podporující vylučování solí a vody z těla (tzv. diuretika). Jsou-li varixy v jícnu velmi rozsáhlé, nebo pokud již došlo krvácení, lze jejich tvorbu úspěšně přerušit pomocí tzv. sklerotizace, kde je do rozšířených žilních pletení vstřikována opakovaně látka, způsobující jejich uzávěr a vazivovou přeměnu.
Některým pacientům v konečné fázi jaterního selhání lze pomoci transplantací jater od zemřelého dárce. Tato léčebná metoda se již dostupná i v naší zemi s dobrými výsledky.