První lidské onemocnění chřipkou se muselo poprvé vyskytnout mezi rokem 5000 až 2000 př.n.l., v období domestikace zvířat. Zdá se, že kolébkou onemocnění je jihovýchodní Asie.
U lékaře
Již v čekárně si uvědomte, máte-li chřipku, jste v prvních dnech onemocnění vysoce infekční. Berte ohled na ostatní a snažte se omezit šíření infekce. Při kašli si zakryjte ústa, mluvte co nejméně.
Váš lékař Vás nejprve prohlédne, zaměří se na dutinu ústní, ale hlavně na plíce a srdce. Nejprve Vás vyšetří fonendoskopem („uši“). Poslechne si jak dýcháte a jak Vám bije srdce. Jestliže má podezření na komplikaci (nejčastěji zápal plic), odešle Vás na rentgen.. Zároveň Vám odebere krev na vyšetření krevního obrazu a sedimentace. Z toho se dá také velmi dobře poznat, jestli komplikace nastaly, nebo jestli hrozí.
Diagnóza chřipky při zvýšeném výskytu tohoto onemocnění většinou nečiní velké obtíže. Na začátku epidemie je možné vyšetřit protilátky z krve. Odběr na toto vyšetření je stejný jako odběr sedimentace.
Léčba nekomplikované chřipky spočívá hlavně v klidovém režimu, dostatečném přívodu tekutin a podávání léků proti horečce, bolestem a případně proti kašli.V případě zánětu plic dostanete antibiotika. Jiné to je u chronického postižení plic, zvláště u starých lidí. Zde je možné podat antibiotika i jako prevenci zápalu plic vyvolaného bakteriemi.
Přidat nový komentář