Původce onemocnění: Toxoplasma gondii. Parazit se složitým vývojovým cyklem a řadou morfologicky odlišných stádií. Infekčním stádiem je oocysta, která se vytváří pouze ve střevě nakažené kočky (event. jiných kočkovitých šelem) a je vylučována trusem.
Nejčastější otázky
Sám vývoj nového léku je zajímavý, ale možná vás také napadlo několik otázek. Odpověděla na ně PharmDr. Lenka Součková z Mezinárodního centra klinického výzkumu FN u sv. Anny v Brně.
Jak úspěšný výzkum je – kolik látek se musí otestovat, než vznikne jeden lék?
Statistika říká, že na začátku je asi deset tisíc molekul, které připadají v úvahu. Během prvních pěti let výzkumu z nich zbyde asi 250. Do klinického testování jich přijde asi 20, ale k pacientům se dostane jen tři až pět z nich. Do schvalovací fáze dojde jeden.
Vývoj nového léku je velmi drahý – vyplatí se?
Farmaceutické firmy dávají do výzkumu a vývoje nových léků víc peněz, než třeba automobilový průmysl – asi 16 % ročních prodejů. Zmíněné automobilky dávají asi 5 %. Praxe potvrzuje, že jen tři nové léky z deseti vrátí prodejem náklady na svůj vývoj.
Nové léky se před schvalováním testují i na lidech. Za jakých podmínek?
Pacient musí do projektu vstupovat dobrovolně, podepíše informovaný souhlas. Samozřejmě, že může kdykoli odstoupit a už se na testech nepodílet. Samozřejmě tím není a nesmí být ohrožena jeho další léčba.
Z jakých důvodů se pacienti do klinických testů hlásí?
Většinou to je proto, že jsou v takové fázi léčby, že žádný klasický lék nezabral. Nový lék je i jejich novou šancí. Také jsou pod daleko pečlivějším a častějším zdravotním dohledem. Samozřejmě, že je jejich léčba zcela bezplatná a pokud jim lék zabere, pak mají právo dostávat ho i nadále – dokonce i po tu dobu, než bude oficiálně registrován a schválen na trhu.
Přidat nový komentář