Bronchitida - zánět průdušek, může být akutní nebo chronická. Obě tyto nemoci mají zcela odlišnou příčinu, průběh a léčbu. Chronická bronchitida vede velmi často k CHOPN.
Jak se bronchitida projeví?
Zánět dýchacích cest se projeví zvýšenou tvorbou hlenu. Hlen obsahuje četné protibakteriální látky a je tedy důležitým obranným mechanismem těla. Současně dochází k přestupu bílých krvinek do stěny průdušek a tedy i do hlenu. Hlen při bronchitidě není čirý, nýbrž je díky přítomnosti bílých krvinek kalný a zbarvený bíle či žlutě. Dráždění stěny průdušek zánětem vede ke kašli. Kašel odstraňuje hlen, který se tvoří ve zvýšené míře a současně s ním jsou z těla odstraňovány i zárodky, které bronchitidu vyvolávají. Při akutní bronchitidě může být i zvýšená teplota. K odeznění akutní bronchitidy dochází obvykle během 1-2 týdnů.
Při chronické bronchitidě jsou projevy nemoci méně vyjádřené, ale zato trvají dlouho (měsíce). Projevuje se hlavně zvýšenou tvorbou hlenu a kašlem, především poránu - tzv. kuřácký kašel. U nekuřáků je chronická bronchitida vzácným onemocněním. Kašel u kuřáka nemusí být projevem pouze chronické bronchitidy, ale i jiného onemocnění (např. nádorového) a to zvláště tehdy, je li spojen s vykašláváním krve nebo je-li dráždivý.
Přidat nový komentář