Astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění průdušek, pro které je typické, že dochází k záchvatům dušnosti nebo kašle na podkladě zúžení dýchacích cest.
Časté otázky
Několik týdnů pozoruji, že jsem večer po ulehnutí dušný. Dušnosti předchází pálení žáhy. Mohu tyto své problémy nějak léčit ?
Astmatický záchvat může být vyvolán i po podráždění jícnu žaludeční kyselinou, tzv. gastro-esofageálním refluxem. Je možné, že je to právě váš případ. Ke stanovení diagnózy by mělo být provedeno endoskopické vyšetření jícnu a žaludku (gastroskopie). Léčba spočívá v režimových opatřeních: nížení tělesné hmotnosti, zákaz kouření, nedráždivá strava bez alkoholu, doporučuje se spát s podložením horní části těla. Léky omezujeme tvorbu žaludeční kyseliny a podporujeme postup potravy ze žaludku do nižších částí zažívacího traktu. Po léčbě gastro-esofageálního refluxu dochází většinou i k ústupu astmatických obtíží.
Mám astmatické obtíže jen asi dvakrát za měsíc. Musím užívat pravidelně léky ?
Pokud máte obtíže méně než jednou za týden, tak se jedná o intermitentní astma. Preventivní léčba není v tomto případě nutná. Léky se podávají až při obtížích.
Jsem těhotná, mám alergii a slabé astma. Bojím se, že mé dítě bude mít obtíže jako já. Můžu tomu nějak zabránit ?
Nejrizikovější z hlediska rozvoje alergie pro dítě je prvních 6 měsíců života. Nejdůležitější je co nejdelší období kojení, kdy se dítě vyhne kontaktu s bílkovinami kravského mléka. V prostředí, kde dítě vyrůstá by měl být co nejvíce omezen výskyt alergenů. Ale již během těhotenství se snažte omezit kontakt s alergizujícími látkami.
Vzhledem k astmatu užívám dlouhodobě kortikoidy ve spreji. Slyšela jsem, že tato léčba má dosti komplikací. Co mohu udělat, abych se jim vyhnula ?
Opravdu dlouhodobé podávání kortikoidů s sebou nese řadu možných nežádoucích účinků. Mezi nejčastější patří osteoporóza, žaludeční vředy, snížení imunity, vznik zeleného očního zákalu, cukrovky a zvýšení krevního tlaku, poruchy psychiky atd. Prevencí je podávání těchto látek co nejkratší dobu. Kortikoidy jsou pro léčbu astmatu velikým přínosem, výhodou jejich podávání ve spreji je, že se do celého těla dostane jen zlomek podané dávky. Většina jí zůstane v průduškách, kde mají působit. Takže tyto nežádoucí účinky se většinou nevyskytují. Může se ale objevit plíseň v ústech a krku, preventivním opatřením je vyplachování úst po vdechnutí spreje s kortikoidem.
Mám alergii na pyly, ale netrpím dušností, pouze kašlem. Je možné, že se jedná o astma ?
Ano je to možné, hovoříme v tomto případě o astmatickém ekvivalentu . Léčba se neliší od astmatu, které se projevuje dušností.
Mohou astma vyvolat léky ?
Astma mohou vyvolat některé léky: kyselina acetylosalicylová, např. Acylpyrin, Anopyrin ( Aspirinové astma), některé léky s protizánětlivým účinkem nebo na snižování krevního tlaku (ACE-inhibitory, betablokátory).
Mohou se mé astmatické obtíže zlepšit po přestěhování z velkého města na venkov ?
Znečištěné ovzduší opravdu může významným způsobem negativně ovlivňovat průběh a frekvenci astmatických záchvatů. Dá se proto předpokládat, že při dlouhodobém pobytu na venkově dojde ke zlepšení vašeho onemocnění.
Je astma ovlivňované psychikou ?
Astma řadíme mezi psychosomatická onemocnění. Zúžení průdušek je ovlivňováno stresem a emočním vypětím. Může tak dojít k vyprovokování astmatického záchvatu. U některých astmatiků je závislost na psychické pohodě větší u některých menší. U citlivějších nemocných proto doporučujeme psychoterapii nebo jógu jako jednu z léčebných metod.
Přidat nový komentář