Cévní anomálie patří převážně mezi vrozená onemocnění, kterými trpí asi pět procent lidí v republice. I přes to, že v posledních dvaceti letech došlo k velkému pokroku ve výzkumu těchto anomálií, nemají lékaři ještě tolik zkušeností, aby zabránili špatným či pozdním diagnózám.
Jak se AVM léčí?
Léčba cévních malformací patří do rukou specializovaného týmu složeného z odborníků, kteří mají s diagnostikou a následujícími léčebnými postupy dostatek zkušeností. Nejčastěji jde o mezioborovou spolupráci chirurga popř. neurochirurga a intervenčního radiologa popř. neuroradiologa a v neposlední řadě také plastického chirurga..
V současnosti jsou v ČR dostupné tyto druhy léčby:
Zevní léčba
- chirurgická léčba vyžaduje otevřený přístup s chirurgickým odstraněním tkáně malformace a přerušením přívodných cév.
- léčba ozářením Lexellovým gama-nožem je určena především pro menší a hluboko uložené AVM mozku. Spočívá v zaměření paprsků záření na abnormální cévy a jejich ozáření. V intervalu až 6 měsíců po ozáření dojde k zajizvení a uzávěru cév.
Vnitřní léčba
- endovaskulární embolizace – provádí se za pomoci angiografického zobrazení, kdy se do cévy nejčastěji v třísle zavede katétr, pomocí kterého se do potřebného místa AVM vypouští embolizační materiál, nejčastěji tkáňové lepidlo. Pro maximální léčebný efekt se v některých případech musí zákrok opakovat.
- endovaskulární sklerotizace – se může provádět také pomocí katétru zavedeného cévou k AVM nebo též injekčně malými vpichy přes kůži. V obou případech se do cév AVM aplikuje nevelké množství speciální látky, např. tkáňové lepidlo nebo absolutní alkohol a jiné, která naruší cévní stěnu a způsobí její následné „slepení“.
- endovaskulární koagulace laserem – provádí se také pod angiografickou kontrolou zavedením laseru cévou k AVM. Použitím energie laseru dochází k postupné koagulaci , čili svaření, ložiska zevnitř s tím, že se s laserem postupně ustupuje proti toku krve.
- transdermální nebo transslizniční laserová léčba – spočívá v zavedení laseru vpichem z blízkého povrchového místa, zpravidla pod kontrolou ultrazvuku nebo jiné zobrazovací metody, přímo do AVM. Postupně se léze koaguluje. Technicky vzato se používají diodové lasery, které jsou cenově velmi dostupné, neveliké a přenosné. Velmi často, zejména v oblastech s nebezpečnými strukturami v okolí, se provádí opakované léčebné výkony s postupným zmenšováním ložiska.
Velkým pokrokem posledních let je kombinace léčby laserem a použití betablokátorů, léků používaných ke zpomalení srdeční akce a snížení krevního tlaku. Ty zpomalují koloběh krve a zároveň zcitlivují endotelovou výstelku cév a pomáhají tak zvyšovat účinnost léčby.
Možné jsou i kombinace všech výše uvedených metod léčby.
Přidat nový komentář