je možné onemocnět alzheimerovou chorobou ještě ve školním věku (třeba v 14 nebo 15)?
U lékaře
Lékař bude Vaším pravidelným partnerem. Měl by být i důležitou oporou při péči o nemocného Alzheimerovou chorobou. Proto je důležité, aby Vaše komunikace s ním byla přátelská a bezproblémová. Nebojte se vybrat si toho správného. Budete s ním v kontaktu možná i po dobu několika let.
Praktický lékař by měl být první osobou, kterou se svým podezřením navštívíte. Praktik Vás po rozhovoru a základním vyšetření odešle na některé specializované pracoviště. Specialisté zabývající se léčbou Alzheimerovy choroby jsou neurolog (lékař, který se specializuje na léčbu poruch nervového systému), psychiatr (lékař se specializací na poruchy psychiky, poruchy paměti a chování) a geriatr (specialista na onemocnění starých lidí).
Diagnostika demence je složitá. Zohledňuje více faktorů. Existují však některé jednoduché testy, které mohou na poruchu kognitivních funkcí upozornit. Jedním z nich je i test hodin. Jeho podstatou je jednoduchý úkol. Nakreslit hodiny.
MMSE je zkratka Mini-Mental State Examination. Odborně česky test kognitivních funkcí, volně přeloženo v tomto testu se zkouší paměťové a další funkce mozku vzhledem k možné demenci. Dalším testem je tzv. DAD test. DAD je zkratkou Disability Assessment in Dementia. Test slouží k ohodnocení schopností provádět běžné aktivity denního života. Tyto schopnosti se při poruše kognitivních funkcí (například při demenci) výrazně mění.
Alzheimerovu chorobu nemůžeme úplně vyléčit. Vhodně zvolenou a včas zahájenou léčbou však umíme velmi významně oddálit propuknutí nemoci v plné síle a zmírnit její příznaky. Moderní léky zpomalují úbytek poznávacích funkcí. Pomáhají zachovat schopnost nemocného zajistit si každodenní potřeby. Prodlouží tak pacientovi i jeho rodině období aktivního života.
Základem léčby Alzheimerovy choroby jsou kognitiva. Tyto léky pomáhají v mozku obnovit potřebné množství acetylcholinu, který je nezbytný pro přenos nervových signálů. Zvyšují jeho hladinu tím, že brání jeho odbourávání. Proto je u onemocnění Alzheimerovou chorobou důležité zahájit léčbu co nejdříve v době, kdy je ještě možné hladinu acetylcholinu příznivě ovlivňovat. Kognitiva se používají při léčbě především lehkých až středně těžkých forem.
Dalšími léky odstraňujícími nepříjemné příznaky Alzheimerovy choroby jsou neuroleptika (zmírňují a odstraňují agresivitu, neklid, vzrušenost), antidepresiva (potlačují příznaky deprese), hypnotika (léčí poruchy spánku) a anxiolytika (tlumí úzkost).
Přidat nový komentář