Jde o akutní zánět postihující kůži zvukovodu. Rozlišuje se forma difusní a forma ohraničená. Při difusní formě je zánětem postižena kůže celé zevní části zvukovodu.
Jaké jsou možnosti léčby?
Při stavech předcházejících vzniku středoušního zánětu se doporučuje užívání nosních kapek, ušních kapek zmírňujících bolesti (Otobacid kapky) a celkově působících léků proti zánětu a bolesti . Ve stadiu rozvinutého zánětu je zpravidla nutné, aby lékař provedl nářez bubínku (paracentézu), který uvolní hnis, přinese pacientovi úlevu, urychlí vyléčení a zabrání vzniku možných komplikací. Při bakteriálních zánětech se doporučují antibiotika. V mírnění bolestí pomáhají studené obklady. Je vhodné čistit hnis vytékající ze zvukovodu např. borovou vodou nebo směsí alkoholu a borové vody.
Jaka je možná prevence?
Při zánětech horních cest dýchacích lze jako prevenci vzniku středoušního zánětu doporučit užívání nosních kapek, které zlepšují průchodnost nosní, vyvarovat se smrkání proti odporu, které může usnadnit průnik infekce přes Eustachovu trubici do středního ucha. U dětí s častými recidivami onemocnění se provádí odstranění nosní mandle (při jejím zvětšení) a všech zjištěných ložisek chronické infekce v horních cestách dýchacích, dlouhodobé užívání antibiotik nebo zavedení trubičky do bubínku, která trvale zajišťuje provzdušňování středního ucha a tím i normalizaci poměrů.