Dobrý den, prave jsem dobrala antibiotika (angina) a na obličeji a na hrudi se mi udělaly male cervene pupínky,ze kterých vyteče po zmáčknutí čirá tekutina, na akné netrpím. Může to být reakce na oslabení organismu? Můj druhý dotaz se týká mé práce-pracuji v biochemické laboratoři, kde se užívají izotopy. Mám strach, že v případě těhotenství bude ohrožen můj plod, než těhotenství zjistím a z práce odejdu. Je to tak? Děkuji
Co to je zánět středního ucha?
Akutní zánět středního ucha je náhle vzniklé prudké onemocnění způsobené bakteriální nebo virovou infekcí. Zánět postihuje střední ucho. Střední ucho je uloženo ve spánkové kosti, od zevního prostředí je odděleno bubínkem a obsahuje kůstky (kladívku, kovadlinku a třmínek), které převádějí zvuk na sluchové buňky. Střední ucho je spojeno s nosohltanem Eustachovou trubicí, která umožňuje vyrovnávání tlaku vzduchu ve středním uchu se změnami vnějšího atmosférického tlaku. Onemocnění se vyskytuje v každém věku, ale nejčastěji postihuje děti ve věku kolem 2-6 let.
Co je příčinou zánětu středního ucha?
Akutní zánět středního ucha bývá komplikací zánětu horních cest dýchacích. Objevuje se několik dnů po začátku rýmy. Začíná někdy pocitem zalehnutí ucha a nebo přímo bolestí ucha, která se stupňuje. Bolest je ostrá, tepavá, často se stupňuje v noci a bývá výraznější při otřesech. Teplota stoupá na 38-39 st.C. Pacient hůře slyší na postižené ucho. Podkladem bolesti je zarudnutí a zduření sliznice středního ucha a hromadění hnisu, které vyklenuje bubínek. Při těchto obtížích by měl pacient ihned vyhledat odborného lékaře pro nemoci ušní-nosní-krční a být řádně léčen, aby se předešlo možným komplikacím, které mohou mít trvalé následky -- zhoršení sluchu. Při neléčeném zánětu se příznaky stupňují až do vzniku perforace bubínku, kdy tlakem hnisu dojde spontánně k jeho tzv. prasknutí (vzniku malého otvoru). U části pacientů může dojít k šíření zánětu do kostních sklípků uložených ve spánkové kosti za uchem a k rozpadu jejich kostěného ohraničení. Tato komplikace pak vyžaduje chirurgický zákrok.
Infekce proniká do středního ucha nejčastěji přes Eustachovu trubici při zánětech horních cest dýchacích. Méně často dochází k vniknutí infekce krví při infekčních nemocích (chřipka, spalničky) nebo proniknutí infekce ze zvukovodu, pokud má pacient perforaci bubínku. Častý výskyt onemocnění u malých dětí je způsoben odlišnými anatomickými poměry v oblasti Eustachovy trubice, které zejména u některých dětí vedou k poruchám její funkce a opakovaným zánětům středního ucha. S věkem se zpravidla funkce Eustachovy trubice upravuje a frekvence zánětů klesá.