Alkohol a onemocnění žlučových cest – dva hlavní "viníci" akutního zánětu slinivky. Zánět přichází náhle a je velice nebezpečný. Často ohrožuje nemocného bezprostředně na životě. Léčba znamená pobyt na jednotce intenzivní péče nebo ARO s infuzemi tekutin, léků a výživy. Do vyléčení zánětu není možné se normálně najíst.
Léčba akutního zánětu slinivky
Pacient s akutní pankreatitidou by měl být hospitalizován, ideálně na monitorovaném lůžku JIP. Zásadní je zabránit rozvoji šokového stavu a zhroucení krevního oběhu. Toho se dosahuje podáváním infuzních roztoků nitrožilně, v těžkých případech je nutné podat i mnoho litrů tekutin denně. Podávají se léky k tlumení případných bolestí a antibiotika. V případě nejtěžších stavů se pacient uvede do umělého spánku, zajistí se mu dýchací cesty s přívodem kyslíku a je ošetřován na oddělení ARO. Pacient nesmí přijímat žádnou výživu ústy, protože by potrava přítomná v horní části trávicího traktu dále dráždila slinivku. V případě, že byla akutní pankreatitida způsobená žlučovým kamenem, je nutné ho odstranit pomocí ERCP, jak již bylo zmíněno výše.
Chirurgické řešení je nutné spíše u komplikací těžké akutní pankreatitidy, jako je odumření částí slinivky, infekce bakteriemi se vznikem hnisavých abscesů apod. Součástí chirurgických zákroků je revize slinivky, odstranění nekrotických částí, vypouštění abscesů a zajištění drenáže.
Čtěte příště: Chronický zánět slinivky
Každý týden můžete mít novinky z Ordinace.cz ve své e-mailové schránce - objednejte si náš zpravodaj a nic nového vám neuteče.
Přidat nový komentář